şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: büst)
  • basından ciddi seyler gecmistir.
  • ruh sıkıcı kişidir,etrafında olmak iç bayar,benlik çürütür.
  • üniversitedeki asistanlarımızdan biri bu kategoriye girer. ciddiden ziyade suratsız diyebileceğimiz cinstendi, aynı kendisi gibi de bir kadınla evlendi tam oldular. şimdi eşinin hamile olduğunu duydum, doğacak çocuk için ciddi endişeler hissediyorum, acıyorum...
  • sosyal ve kültürel zeka eksikliğini gizlemek için ciddiyet maskesi takan insandır. yerinde konuşan, konuşunca dinlettiren, güler yüzlü, yerinde davranan insan neden ciddiyete gereksinim duysun ki. iki uç davranış şekli de abesle iştigaldir. arkadaş ortamında dahi ciddi olmaya kasma ya da iş toplantısında da sulu davranmaya çalışma. yaşamda her şey için yin-yang söz konusudur. keskin ayrımlar, duvarlar olmamalıdır. bir dalga boyu gülümserken bir hüzün dalgasına hemen akabinde kapılabilirsiniz, bu çok doğal, heykel miyiz sanki .
  • birde bunun yüksek oktavdan konuşanı var, böyle böbürlene böbürlene vuracaksın ağzına elinin tersini.

tanım; bağırarak konuşmayı ciddiyet sanan yavşak.
  • sahte davranan insandır, maskelidir. bir insan her daim ciddi olamaz sadece her daim ciddiymiş gibi görünür. yeni doğan bebeği elini sıkıp gözüne bakarken aynı anda osurunca hangi insan ciddi olabilir ?
  • ciddiyet onun için bir savunma mekanizmasıdır, kalkandır. bunu öyle görünmek için yapmaz veya gerçekten öyle değildir, elinde olmadan gelişen bir şeydir. eğlenmeyi bilmez, gülmeyi bilmez, yalak insanları sevmez, şaka kaldırmaz, dalgaya alınmayı sevmez. insanlara göre odundur, sıkıcıdır, soğuktur, suratsızdır, götü kalkıktır, bu insanı sadece kendisi gibi olan insanlar anlayabilir.

bir sosyal fobiktir.
  • sinirinden gülen insandır.