• güzel bir uzun hava..
  • her demet
    her demet zalım felek sineme dokunmağ
    taş mı sandın
    taş mı sandın yüreğimi...

diye gider, ibrahim tatlıses güzel söyler..
  • yılmaz erdoğan bu uzun havayı çok sevmektedir.
  • bu uzun havayı dinlerken akla sadece 2 şey gelir: çiğköfte ve çay bardağında rakı
  • uzun uğraşlar sonunda sözlerini tam olarak anlayabildiğim, ibrahim tatlıses'in çok güzel söylediği çok hoş bir uzun hava. sözlerdeki manasızlığa gelince, orjinali "her dem ey zalim felek" şeklindeymiş bu uzun havanın. (kaynak: abuzer akbıyık, http://www.abuzerakbiyik.com/…ses/75001tatlises.htm) ibrahim abimiz bir kusur edip bunu "her demet zalim felek"e çevirince sözler manasızlaşmış ama yorumdaki ustalık bu kusuru kapatacak kadar iyi. bütün ah ve amanları yakalamaya çalıştığım sözleri de şu şekilde:

her demet her demet zalım felek sineme dokunma benim
    ah her demet ah her demet zalım felek sineme dokunma benim
    taş mı sandın taş mı sandın yüreğim kal'a mı bedenim
    her demet zalım felek sineme dokunma benim
    taş mı sandın yüreğim kal'a mı bedenim

ah aman ah aman aman aman aman aman aman amma zalım bir zaman
    ah gider o yara habar ah gider o yara habar yar da yanar bir zaman ah aman aman aman aman aman
    tenha gecelerde tenha gecelerde beni eylesin teselli
    tenha gecelerde beni eyler mi teselli
    baykuş sesini baykuş sesini bülbül-ü şeydaya değişmem
    tenha gecelerde beni eyler mi teselli baykuş sesini bülbül-ü şeydaya değişmem
  • ugur yucel'in parladigi muhsin bey adli filmde, sener sen'in canlandirdigi eskinin organizatoru muhsin bey'in ali nazik'e (ugur yucel) yardim etmeyecegini soylemesi ve tiz zamanda koyune donmesini salik vermesi uzerine, ali nazik'in gecenin bi vakti dama cikip soyledigi turku. muhsin bey sese uyanir. kosar, bakar, ali nazik bu turkuyu icli icli soylemektedir. turkuyu bitirince de kendini damdan asagi atacagini soyler muhsin bey'e. muhsin bey dayanamaz; yukseklik fobisi olmasina ragmen, damin en ucunda duran ali nazik'in yanina gider korka korka, elini uzatir ona ve kurtarir. sonra asagiya, eve inip ince belli bardakta cay icerler. guzel filmdir vesselam
  • uzun hava. sözleri şöyledir:

"her demet
    zalım felek sineme dokunma benim
    taş mı sandın yüreğim
    kal'a mı bedenim

ah aman ah aman
    amma zalım bir zaman
    gider o yara haber
    yar da yanar bir zaman

tenha gecelerde
    beni eylesin teselli
    baykuş sesini
    bülbülü şeydaya değişmem"
  • ibrahim tatlıses bu uzun havayı canlı söylediğinde her demet değil her dem ey diyerek başlar. her demet'i her dem ey'e çevirmek de ibrahim abimizin kusuru değildir, bu konuda gerekli açıklamayı yapmıştır.
    "her dem ey zalım felek sineme dokunma benim"
    yani her zaman sineme vurma demek istenir.
  • kazancı bedih bu uzun havanın derleyicisidir.
  • yanlış hatırlamıyorsam burhan çaçan daha bir içten okur bu uzun havayı.
hesabın var mı? giriş yap