şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda ekşi sözlük yaş ortalaması ile gözüme batan açık ve seçik “yavşak”, “gevşek” ve “ergen” yazarlar. ben bu sözlüğü okumaya 2008-2009’da başladım. neden peki? japonya’da yaşayan mühendis, almanya’da yaşayan öğretmen, çin’de yaşayıp çalışan denizci adam gelip buraya bilgilerini aktarıyorlardı. herkes de gayet seviyeli bir şekilde yazıyordu, ne espri kasmaya çalışan, ne her fırsatta nasıl bir maymunluk yapsam da az favori kassam diyenler “yoktu”! her okuduğum entry ile beraber kendime bilgi katıyordum, dediğim gibi öyle yazarlar vardı ki, her gün “vay arkadaş, bu böyle miydi?” dedirtiyordu bana. o zaman tabii sözlüğün başında dürümcü filan yoktu, ssg vardı. ağzımıza götümüze reklam sokmaya çalışan yoktu, sırf türkiye’de en çok ziyaret edilen 2-3. site diye bizi reklamdan boğmuyordu. neyse konumuza geri dönelim. sözlüğün yazar ve içerik kalitesinde çok aşırı ciddi bir düşüş var. en son gelen ekşişeyler ile beraber millet oralara buralara yazdıkları gitsin diye yapmadığını, yazmadığını, etmediği maymunluğu bırakmıyor. sözlüğe acilen çeki düzen verilmesi gerekli. örnek olarak, abd’nin vize işlemlerini durdurması başlığında entrylerin %90’ından fazlası şakalar, komiklikler, maymunluk yapmaya çalışan entyler ile dolu. peki ne oldu? ekşi şeylere; “olayı sadece vize krizinden ibaret görmeyen sözlük yazarlarının analizleri.” diye bir başlık açıldı ve bilgi veren entryler seçildi. bu ne? biz eskiden zaten her okuduğumuz entry ile ufkumuz genişliyordu, her entry özenle yazılıp, farklı kişilerin görüşlerini içeriyordu. bu maymun yazarlar sözlük yönetimi tarafından tespit edilip uçurulması gerekiyor.

çok ciddi bir kalite düşüşü var sözlükde. 1-2 sene sonra umarım messenger, winamp, limewire vb. gibi uçup gitmez. çünkü bu gidişle sözlük sadece geyik ortamına evriliyor. yazık...
  • üzer, herkesin doğal yeteneği yoktur.
    ama her fırsatta kasmadan espri yapabiliyorsa o zaman candır.
  • ilerde kaliteli sözlük okumak isteyenlerden para alınacağı için, yatırım enstrümanı olarak kullanılan yazar.

ilk önce kalitesizlik hüküm sürecek ki, insanlar kalite için bedel ödemeyi kabul etsin.
  • sözlüğün türkiye'deki ortalama internet kullanıcısına teslim olmasından kaynaklanan durum.

yeni bir şey değil. aşağı yukarı 2010-2011 yıllarından beri böyle. inci sözlük'ün vasat üslubu, bayağı espri tarzı, "inş cnm yaa"ları her yeri esir aldı. sözlük de bundan münezzeh kalamadı.

ekşi sözlük şu an bir "bilgi kaynağı" değil. donanımhaber forumu ile twitter arası bir yer. ki bence işin en korkunç kısmı espri kasanlar da değil. soldaki siyaset başlıklarına baktığımda kendimi berberde gibi hissediyorum.
  • ''kutsal bilgi kaynağı'' sloganı ile yeteri kadar kazanç elde ettiklerinden kaynaklanıyor olabilir.

bir üstte ki yazarın dediği gibi bundan sonraki sloganı ''kaliteli sözlük'' olacak; ama bunun da belli bir maliyeti olacaktır elbet.
  • bolca küfür yiyen yazar türü.
  • (bkz: #71984715)