şükela:  tümü | bugün
 • acı bir türkiye gerçeğidir ne yazık ki.

  verilere göre 80 milyon nüfuslu türkiye cumhuriyeti devleti'nde her gün 12 milyon ekmek çöpe atılıyor ve israf ediliyor. bir ekmeğin 1 kişiyi gün boyu net olarak doyurabileceği düşünüldüğünde ve bu oran açlık ve sefaletle karşılaştırıldığında insanoğlunun ne kadar da kör olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkıyor. her gün evinde bugün ne yenileceğini bilmeyen, karnını neyle doyuracağını kara kara düşünen insanların varlığı düşünülünce, acı daha da büyüyüp derinleşiyor.

  ben dışarıda yemek yediğimde, özellikle yemeğimle birlikte pilav ya da patates türevi bir besin kaynağı varsa masaya getirilen ya da tabağa ek olarak konulan ekmeği iade ediyorum. ya da ekmek yiyeceksem, örneğin 1 dilim ekmeği tüketip ardından yarım dilim ekmek daha yeyip doyacaksam, o yarım dilimi sırf ekmeği bölmemek ve çöpe attırmamak için yemiyorum. evde artan ekmeği kızartıyor ya da dışarıda açığa bırakıyorum hayvanat yesin ya da değerlendirilsin diye. başka türlü israflarımız muhakkak vardır. fakat en azından elimden ne geliyorsa onu yapıyorum. elden ne gelirse...

  detaylar son derece acı:

  ekmek israfının önü ne yazık ki alınamıyor. kampanyalara rağmen, her gün 12 milyon ekmek çöpe gidiyor. bir başka deyişle her yıl yaklaşık 4,5 milyar ekmek ya da maddiyata vurduğumuzda 1,5 milyar doları milletçe çöpe atıyoruz.

  bunun önüne nasıl geçilir bilmiyorum. ama geçilmesi için ne gerekirse yapılmasını gönülden arzu ediyorum.

  haberi okumak için buraya bakabilirsiniz.