şükela:  tümü | bugün
  • günde en fazla 20 dakika zaman alacak bu eylemle birlikte, yılda 25, 60 yıllık okuma hayatı boyunca ise toplam, yaklaşık 1500 kitap okunmuş olacaktır. çocuklara bu alışkanlık kazandırıldığında ülkemiz, çok değil, en fazla 20 yıl sonra çağ atlayacaktır.

1500 kitap sayısı, üniversitelerimizde hocalık yapan birçok öğretim görevlisi hatta doçent ve profesörün bu ünvanı alana kadar okuduğu kitap sayısından çok çok fazladır eminim.
  • 600 sayfalik kitabi (wheel of times gibi mesela) bir ayda anca bitirmenize neden olacak eylemdir.
  • hiç okumamaktan iyidir
  • günde 20 sayfalık okuma konu bütünlüğünü kaybetmeye yol açacağı için böyle bir kısıtlamayı önermiyorum. çocukların zihinleri zaten dağınık. bunun yerine onlara okumayı sevdirip kendi hallerine bırakmak en iyisi. okuma konusunda bir şekilde kendilerini disipline sokacaklardır.
  • yılda ortalama 70-80 kitap okumaya özen gösteriyorum. desteklediğim eylemdir.
  • az çok demeyelim, okumaya can verelim.

bazen birine anlayana 20 sayfa haz, anlamayana 500 sayfa yaprak afedersin.
  • okuduğun kitabın niteliğine göre değişir. şimdi sen, günde 20 sayfa okusam bitiririm motivasyonu ile eline (kime göre neye göre) diye isimlerini yazmayacağım yazarların eserlerini alırsan, konuya toparlamak ve hatırlamak için ertesi gün önden tekrar 20 sayfa okuman içten bile değildir.

böyle bir eylem için, yine kime göre neye göre diyeyim de mevzu olmasın. daha basit konuları ele alan, daha yalın yazan/yazılan yazarlar, ya da eserler tercih edilmelidir.

''çok yoğun çalışıyorum'' diyen insanların uyandığı andan uyuyana değin cep telefonuna 3 saatten fazla zaman ayırdığı sonucunun çıktığı bir araştırma vardı. bu da kenarda dursun.
  • kitap okumak ufku bir noktaya kadar geliştirir. okumayın demiyorum ama çıkıp gezin dünyayı görün. urfa'daki çiğerin tadını , nemrutta güneşin doğuşunun ahengini , bunun gibi milyonlarca keyif alabileceğiniz şeyi okuyarak yaşayamazsınız.
  • her insanın yapması gereken eylem.