• benim sanırım. 2 yıldan beri içmediğim gün sayısı iki elin parmaklarını geçmez. mutsuzluk, huzursuzluk, yorgunluk, bahaneler derken ne olduğunu bile anlamadan içiyor insan.

alkolik miyim acaba diye düşünüyorum bazen, değilim. duruyorum bazen ilk dublede, bazen ikinci dublede. ama duruyorum ölümüne içmiyorum. maddi boyutu da var tabi, asgari ücretten biraz daha fazla sigara ve alkole ödediğim para var. umrunda olmuyor insanın maddiyatı bir dönem sonra. nasıl olsa yaşanıyor.

(bkz: bir iç dökme aracı olarak sözlük)
  • dedemdi

anneannem onun her gün rakilarindan biraz biraz calip onlari bir sise raki olana kadar biriktirirdi. sonra dedem kuzenimi bakkala gönderdiginde kuzeni cagirip elinden parayi alir biriktirdigi siseyi dedeme gönderirdi. parayi da ekmek parasi yapardi.
    simdi gülüyoruz ama o zaman komik degildi pek
  • arkadaşlarımın %90 ı diyebilirim. hiçbirşey içmeseler en azından 3-4 bira içiyorlar. yaşları da geçmeye başladığından mı yılların alkol tahribatından mı yoksa ağızla içmediklerinden mi bilemiyorum artık çekilmiyorlar. yanlarında içmeyen adam varsa inanılmaz bi içki iç baskısı filan. hallerini görseniz bırakın içki içmeyi dine döner namaza başlarsınız. hergün yorgunlar arada vücutları garip tepkiler veriyor vs. kötüdür. içki keyif vermeli bana göre. devamlı içince bi keyfi kalmaz diye düşünüyorum.
  • bağımlılığın ön işaretlerindendir. eğer alkol alınmadığında gerginlik, sinirlilik hali, günlük hayat akışında alkol alamayacağı faaliyetten kaçınma da başladı ise bağımlılığın ileri işaretleri de var demektir.
  • --günde 1-2 bira
    normaldir. film, dizi, maç izlerken iyi gider. alkolden çok kola,soda ihtiyacı yerine yapılan eylemdir.

--günde 3-5 bira
    iş çıkışı, okul çıkışı arkadaş toplantıları, eski bir dostu vermenin sevindiriği olmanın ödülüdür.uzun süreli yan etkileri arasında bira göbeğive sürekli işeme sendromu bulunmaktadır.

--günde2-3 votka-tekila shot + 3-5 bira
    endikasyonları arasında her akşam kafa iyi olmayı gerektiren sevgili bunalımı, okul bunalımı, aile bunalımı gibi sorunlar vardır. bünye belirli miktar alkol almadan uykuda zorluk çekeceğinden kimi zaman gereklidir. bir süre sonra dozajı arttırmak gerekebilir.yan etkileri arasında bilinçsiz hareketler yapmak, istemediğiniz şeyleri söylemek, eski sevgiliyi telefonla taciz etmek, yeni sevgili arayışına çıkıp insanları korkutmak gibi sarhoş durumları gözlenebilir.

--günde 1 büyük rakı ve denkleri
    öncelikle (bkz: ağzıyla içmek)
    her yiğidin her masanın harcı değildir. kusmadan, olay çıkarmadan, evin yolunu bulabilecek konumdaysanız canınız sağ olsun. zaten kısa bir süre sonra karaciğeriniz intihar edeceğinden çok fazla söze gerek yoktur.
  • karaciğerini perişan ediyordur, hayatını perişan ediyordur ama şu an farkında değildir ama mutlaka bi gün farkına varacaktır.

öz babam alkolikti, halam hala alkolik. bağımlı olmaya yatkın biri olduğumdan ve onların o zavallı hallerini gördüğümden içkiyle çok mesafeliyim. sosyal içici deniyor benim gibilere, kırk yılda bir içerim. içki içen sevgilim olmaz, olduğunda da muhakkak hemen ayrılırım. eski sevgilim durmayı bilmeden bira içerdi, leş... kusura bakmayın, herkesin yaşadığı kendine zor, herkes kendi hikayesinden bakıyor hayata.
  • bendim bu.

2004 yilinda universiteye basladigimda herkes gibi bir sosyal iciciydim. arkadaslarla cikinca 2 bira anca icerdim, derken derken 7 sene boyle herhangi bir yaramazlik olmadan devam ettim.

2011 yilinin yaz aylarina dogru eve donerken iki bira almaya basladim. tuborg gold, bomonti gibi %5liklerden. gun sektirmeden her gun icerdim. evden 150-200 tane sise cikardigimi bilirim.

bu iki bira üç oldu, dört oldu. kiz arkadasim da aynı miktarı içerdi benimle her gün. arada da şargoz yapardık. kisi basi bir sise sarap, ustune iki bira cila.

sonra ben yurtdisina yerlesince biranin da ucuz olmasindan istifade gunde alti biraya kadar cikardim. cok hamallik olmaya baslayinca da yuksek alkollu biralara gectim. işi gunde dort tane %11.6'lik bira icmeye kadar goturdum.

kiz arkadasim gelirken duty free'den 100luk raki getirirdi. iki kisi icer ustune de bira icerdik. her gun allahin emri 70lik beyaz rum veya votka ustune 2 tane %7'lik biramiz vardi. bunu ovunerek soylemiyorum ama artik sarhos ol"a"mamaya baslamistik. gariptir kilo da almadim, yillardir ayni kilo araligindayim mesela.

ha bunlarin yaninda paket paket ictigimiz sigaralari, dakika basi sardigimiz tutunleri hic saymiyorum bile.

alkolik miydim? bilmem, icemeyecegim zamanlar da oldu, hic aklima gelmedi. ortam degistirdigim zamanlar icesim gelmedi mesela. tatillerde ailemin yanina gittigimde icmedim, cunku o anki yasam tarzimda aksam yemegi 7'de yeniyordu, 11'de degil. o evi icmekle bagdastirmamistim hic.

neyse uzatmayayim lafi.

sizi bilmem ama ben bu durumumdan korktum, insan vucudu ne kadar dayanikli olsa da bir yerden patlak verecekti. ben buna musaade etmek istemedim.

15 ocak 2015 saat 20:48 itibariyla sigarayi, 20 mart 2015 itibariyla da ickiyi biraktim.

icmeyin demiyorum, için ama suistimal etmeyin :)
  • son altı aydır sadece 2 gece içmedim.

bu güne kadar içkiye harcadığım paraları biriktirsem şimdi o parayla ne içerdim be. öyle bir insan işte.
  • benim...

kumar yok, sigara yok, uyuşturucu yok, çalma çırpma yok, zamparalık yok, akp'ye oy vermişliğim yok... özür dilemesini ve teşekkür etmesini de bilen birisiyim.. insan olmanın tüm vasıflarını taşıyorum.. bırakın da içeyim amk...
    hayde sağlığınıza...
hesabın var mı? giriş yap