şükela:  tümü | bugün
  • bir istatistik bugün yaşayıp yarın mezara gidecek 150 bin kişi 1 yılda 55 milyon kişi...

biz ne yapıyoruz peki hiç ölmeyecekmiş gibi ölümsüzcesine yaşayıp insanları hırslarımızla ,kıskançlıklarımızla,dedikodularımızla,kötülüklerimizle, maddiyata düşkünlüğümüzle yaşıyorsuz insanları üzüyoruz.
    yarın bu 150.000 kişiden biri biz olabiliriz, ya da bu sene o 55 milyondan biri.

(bkz: her canlı ölümü tadacaktır)

şuradaki hızı gördükçe hayatın ne kadar anlamsız ve boş olduğunu bir kez daha görüyor insan, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp, yarın ölecekmiş gibi yaşamak umuduyla:

http://www.worldometers.info/tr/
  • sayacı izledikçe içime sıkıntı bastı. patır patır artıyor. korku filmi gibi aq.
  • 0.0019% yapıyor. çok da değil aslında. beni esas panikleten şu nüfus grafiği. bu böyle nereye gidecek acaba?
  • dogum oranina gore oldukca azdir. ölüm oraninin bir sekilde dogum oranlarını gecmesi lazim. savaslar gerekli daha cok savaşın. keske cocuklari haric kilabilsek diye kendi kendime dusunuyorum fakat elde olan bi'sey değil.
  • ulan saniyede 10 kişi doğuyorsa saniyede milyonlarca kişi çatır çutur sikişiyor demektir. bu benim için daha kötü bir durum. ben hariç herkes sevişiyor.
  • (bkz: thanos haklı)
  • http://www.worldometers.info/tr/
    linkte ki enerji kısmı dikkat çekici. hele ki günlük kullanılan enerji (mwh) ile güneşten gelen enerji (mwh) miktarı güneş enerjisine ne kadar çok önem verilmesi gerektiğinin ispatıdır.

edit: link
  • bugün şimdiye kadar ölen sayısı 17 bin iken açlık ölen sayısı 3 bin bu siteye göre. yani neredeyse her 6 insandan 1'i açlık ölüyor. vahim bir durum. obez insan sayısı da aç insan sayısıyla aynı. kilolu demiyorum bak. obez insan.
  • aslında çok çarpıcı bir sayıdır. tecavüz edilerek infaz edilen yavrucaklar, birkaç haftadır gündemimizde olan kaybolan çocuklar.. tayland da madende mahsur kalık kurtarılan çocuklar.. aslında her biri ayrı trajedi, ayrı bir hikaye. fakat bunlar haricinde şuan dünyada bir çok ölüm gerçekleşiyor. insanların samimi olma çabasını çok anlaşılır görüyorum ancak dünyada bu kadar ölüm varken yalnızca gündemde olan olaylara olan tepkilerini bir o kadar da yetersiz buluyorum. şuan insanlar ölüyor! eğer bir şey yapmak istiyorsanız herkes için yapın, yalnızca gündemdekiler için değil!
  • nüfusa oranlarsak çok düşük bir rakam. çok daha fazla ölmeliyiz. çoğumuzun bi' boka yaradığı yok zaten.