şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yakında yapmayı düşündüğüm eylem. işe giderken her sabah kahve almaya başladım. bunun bana günlük maddi külfeti 9,75 ile 11 lira arası oluyor.

aylık 250 tl'ye yakın bir kahve parası. bu çok ciddi bir para. kimi insanlarda eminim bu rakam daha da fazladır.

bunun yerine 750 tl'ye kadar orta-iyi bir makine alsam (zaman ayarlı) sabah hazır kahvemi termosuma koyup içsem. hem işe vapurla giden birisi olarak keyif olur, hem cebimdeki bu manasız yangını söndürürüm.

bu anlamda hem herkesi bu eyleme davet ediyor hem bu işten anlayanlardan bu fiyat aralıklarında bir makine için tavsiye rica ediyorum.

arz ederim.

edit: hem mesajla hem entry girerek tecrübelerini ve önerilerini paylaşanlara çok teşekkür ederim.
  • kahve makinesi yerine kahve öğütücüsü + moka pot almak da mantıklı olabilir.
  • kahve içmeden güne başlayamıyorum tribini yan unsur ile yumuşak içim şeklinde sunan yazar.
  • gereksiz masraf yapmaktır.

herhangi bir kahve çekirdeğini french press’e göre öğütüp demledikten sonra termosa koyarak işe giderken içebilirsiniz.

dünyanın belirlediği kahve ölçüsü, 180 ml suya 10 gram kahvedir. buna göre içeceğiniz miktara bağlı olarak doğru gramajı kullanabilirsiniz.
  • ekonomik eylemdir.
    yani evet mantıklı olabilir. ama evde bi ristretto yapamazsınız mesela.
    (bkz: opportunity cost)
  • benimde canıma tak etti ve orta halli espresso makinesiyle işi çözdüm. sahabinden’de az kullanılmış,kahve çekirdeğini öğütebilen latte yapan bi makine buldum. bi senedir çok mutluyum. değişik çekirdekleri deniyorum. kahvemi kafama göre yapıyorum. artık dışarıda içtiğim kahveleri beğenmez oldum. ve kahveye harcadığım para tabii ki düştü. eğer hergün dışarıdan bir bardak kahve alıyorsanız mutlaka bir kahve makinesi almalısınız.
  • (bkz: siktretto blanc) içenlere uymayacak hareket.
  • gerçekleştirmeden evvel evde iyi kahve hazırlamak için nelere sahip olmak gerektiğini açıklayan şu videoya bakmakta fayda olan eylem. eğer moccamaster gibi bir canavar alınmayacaksa zaten ortalama bir filtre kahve makinesi iş görür. espresso'yu hiç tavsiye etmem. detayı oldukça fazla, pratik değil ve ev şartlarında espressonun hakkını veren bir makine acayip pahalı (değirmen de şart).
  • 750 lira otomatik makineye vermek yerine, 250 liraya kaliteli büyük boy (thermos ya da stanley marka) bir termos alınır, 50 liraya french press alınır.( ya da sinbo’nun 125 liralık makinesinden de alınabilir) bu sayede, sadece sabah değil, öğlen ve akşam üzeride termostan kahve içilir. tek sıkıntısı kahveyi hazırlamak için 5 dakika erken kalkmak gerekir. o da değer.
  • makinenin yeterince sıcak yapamaması ve kahvenin gelecek haftaya bayatlaması sebebiyle hayal kırıklığıyla sonuçlanacak eylem.