şükela:  tümü | bugün
  • son 2 yıldır her gün düzenli bir şekilde yaptığım şey.

çok fazla zamanımı da almıyor. ortalama 5 dakika süren bu okumanın sayesinde genel kültürüme yeni bilgiler ekliyorum. çoğunlukla 5 dakika ile kalmıyor. oradan oraya oradan oraya derken bir kaç madde daha okumuş oluyorum ama inanın bana bir müddet sonra neredeyse her şey hakkında fikir sahibi olmaya, bazı terimlere aşina olmaya başlıyorsunuz. özellikle günlük yaşamda karşınıza çıktığında ben bunu okumuştum demenin keyfi de inanılmaz.

vaktimiz olmuyor bir şeylere yetişebilmek için, kitap okuyup araştırabilmek için ama ufak da olsa damla damla kendimizi doldurmamız lazım. tavsiye ediyorum herkese.
  • facebook sayfasında da ortalama iki saatte bir random bilgiler paylaşan platform.

https://www.facebook.com/wikipedia/?fref=ts
  • (bkz: çocukken ansiklopedi okumak)

beğenen bunu da beğendi.
  • vikipedi'nin "tarihte bugün" adlı köşesine de uğrayarak tamamlanmasını tavsiye ettiğim eylemdir.

hem ingilizce hem de türkçe sayfalarına ayrı ayrı bakmak gerekir çünkü bazı olaylar bir sayfada yazmayabilir.
  • eskiden beri halen ara ara yaptığım fakat bugüne kadar pek bir artısını göremediğim eylem. en büyük sıkıntı wiki'nin devasa boyutu ve esasında bir nevi katalog oluşu bence(en küçük mezraya kadar yerleşim isimlerinin veya her spor müsabakasının sayfasının olması gibi). bu nedenle genel kültürü genişletmek için çok büyük oranda çöp sayfaya denk geliniyor. mesela az önce yaptığım bir rastgele seri şu şekilde:

guangzhou university of chinese medicine - shenzhen hospital
    gael linn cup 1986
    66 westgate street
    2013 pan american judo championships
    uss bangor (pf-16)
    hinrich schuldt
    marine invertebrates
    2015 mutua madrid open – men's doubles
    groß gerau station
    triominoes
    timothy garden, baron garden
    jamacha, san diego
    when ı wanted you
    thomas nicolson (bishop)
    radio disney music award for song to dance to
    4th nunavut legislature
    terry lane (musician)
    baraka school
    funing district
    ...

aralarında az çok ilgiyle okuyabileceğim makale sayısı 3. çok nadiren de olsa var olduğu hakkında bile bir bilgimin olmadığı bir konuda özel bir makaleye ulaşıp daha ileri okumalar yapabiliyorum ama bunun da son 5 yılda sayısı 10'u geçmemiştir herhalde. kısacası bana göre genel kültür sahibi olmanın fazlaca verimsiz bir yolu. bahsedildiği gibi anasayfadaki "did you know...", "on this day..." gibi bölümleri okumak çok daha mantıklı bu konuda.