şükela:  tümü | bugün
 • son 2 yıldır her gün düzenli bir şekilde yaptığım şey.

  çok fazla zamanımı da almıyor. ortalama 5 dakika süren bu okumanın sayesinde genel kültürüme yeni bilgiler ekliyorum. çoğunlukla 5 dakika ile kalmıyor. oradan oraya oradan oraya derken bir kaç madde daha okumuş oluyorum ama inanın bana bir müddet sonra neredeyse her şey hakkında fikir sahibi olmaya, bazı terimlere aşina olmaya başlıyorsunuz. özellikle günlük yaşamda karşınıza çıktığında ben bunu okumuştum demenin keyfi de inanılmaz.

  vaktimiz olmuyor bir şeylere yetişebilmek için, kitap okuyup araştırabilmek için ama ufak da olsa damla damla kendimizi doldurmamız lazım. tavsiye ediyorum herkese.
 • facebook sayfasında da ortalama iki saatte bir random bilgiler paylaşan platform.

  https://www.facebook.com/wikipedia/?fref=ts
 • (bkz: çocukken ansiklopedi okumak)

  beğenen bunu da beğendi.
 • eskiden beri halen ara ara yaptığım fakat bugüne kadar pek bir artısını göremediğim eylem. en büyük sıkıntı wiki'nin devasa boyutu ve esasında bir nevi katalog oluşu bence(en küçük mezraya kadar yerleşim isimlerinin veya her spor müsabakasının sayfasının olması gibi). bu nedenle genel kültürü genişletmek için çok büyük oranda çöp sayfaya denk geliniyor. mesela az önce yaptığım bir rastgele seri şu şekilde:

  guangzhou university of chinese medicine - shenzhen hospital
  gael linn cup 1986
  66 westgate street
  2013 pan american judo championships
  uss bangor (pf-16)
  hinrich schuldt
  marine invertebrates
  2015 mutua madrid open – men's doubles
  groß gerau station
  triominoes
  timothy garden, baron garden
  jamacha, san diego
  when ı wanted you
  thomas nicolson (bishop)
  radio disney music award for song to dance to
  4th nunavut legislature
  terry lane (musician)
  baraka school
  funing district
  ...

  aralarında az çok ilgiyle okuyabileceğim makale sayısı 3. çok nadiren de olsa var olduğu hakkında bile bir bilgimin olmadığı bir konuda özel bir makaleye ulaşıp daha ileri okumalar yapabiliyorum ama bunun da son 5 yılda sayısı 10'u geçmemiştir herhalde. kısacası bana göre genel kültür sahibi olmanın fazlaca verimsiz bir yolu. bahsedildiği gibi anasayfadaki "did you know...", "on this day..." gibi bölümleri okumak çok daha mantıklı bu konuda.