şükela:  tümü | bugün
  • ne yazık ki, dijital yaşamın kölesi olmuş kişilerdir. bu kalıba giren insanların toplamından bulduğum ortak özellik ise gerçek yaşamlarında pasif ve hatta etkisiz eleman niteliğinde olduklarıdır.

gösteriş ve imaj çağının müminleri ibadetlerini her gün story olarak gerçekleştirip, kutsal mutluluğun tadını çıkarmaktadırlar. gerçek yaşamda insanlardan kaçan, bir merhaba bile diyemeyen bu aciz insan topluluğu ne yazık ki dijital ortamda benliğini bulmuştur.

dijital yaşam ile reel hayatın bu derecede ters çelişkisi sonucunda ortaya çıkan yapay ve yabani ortam sonucunda birey gerçekliğe karşı dijital reaksiyonlar göstereceklerdir dolayısıyla toplumun kalıplarında oluşan bu story yaşamı, reel toplum tarafından "asalaklar" sınıfı olarak yerini alacaktır.

bir hayat olarak story'i kendine istikamet belirleyen kişilerin altını çizerek söylüyorum hepsinde benliğin kayganlığı, öz güven eksikliği, toplumsal olaylara yabancılaşma ve bencillik yatmaktadır.

story'i hayatının merkezine koyan bu "asalaklar" ne yazık ki toplumda yavaşça kendini dolaylı veya dolaysız olarak sildirmiş kişilerdir.
  • bu durum sizi bilinmez bir nedenle rahatsız ediyorsa ve kişi arkadaşınız ise story seçeneklerinden kendisini mute edebilir, hikayelerini göremeyeceğiniz şekilde sessize alabilirsiniz. arkadaşınız değilse zaten sizi ilgilendirmez.

fakat asıl mesele başkalarının ne yaptıklarından ve hayatlarını nasıl yaşadıklarından rahatsız olmayacağınız kadar sizi tatmin eden bir hayat kurabilmenizde. bunu başardığınız zaman böyle dertleriniz olmayacak. dertleriniz olmayacak değil. başka dertleriniz olacak ama muhtemelen başkaları ile ilgili değil kendinizle ilgili olacak. daha yiyecek çok fırın ekmek var önünüzde, kolay gelsin.
  • başlıkla alakalı uygulamanın özelliklerinden bahsedilmiş fakat uygulamanın özelliğini 6 yaşındaki yeğen *bile bilmektedir. yazmak için yazmak ya da sırf muhalif olmak için muhalif olmak mantık zemininden yoksunluğunun göstergesidir.

zira biz de bir şeyler paylaşmanın gayet doğal, kullanım amacıyla doğru orantılı olduğunu biliyoruz başlıkta vurgulanan durum bu paylaşımlarının "yolda yürürken, yemek yerken, tuvaletteyken, blush içerken" gibi gün içerisinde 6466464 tane story paylaşımını anlatılmak istenilmektedir.

insanları hayatınızdan çıkaramazsınız onları sadece sınırlayabilirsiniz. ben şimdi kaç tane arkadaşımı muteleyeyim? ya da kişisel olarak rahatsız olduğum bi' durumdan dolayı hangi arkadaşımı kaybedeyim? onların "konumlarına" saygı duyuyorum ve gerçekten çevremizi şekillendirenler bu temel üzerinde hareket edenlerdir.

kişisel olarak nasıl bir hayat yaşadığınızı bilmiyorum fakat yazdıklarınızın kompleks üzerine kurulu dar çerceveyle ele alındığını anlayabilecek konumdayım. başlığı dert alacak kadar da renksiz bir hayatı yaşamıyorum.

nicklerin arkasındakileri klişeleştirme yapmanın asla doğru olmadığını da belirtmek isterim.

ekmek ve fırın meselesine gelince, biz yemeden önce mayasını da biliriz buğdayı da ama mayası bozuk olanlara da lafımızı esirgemeyiz.
  • izlemesi eğlenceli bence.