şükela:  tümü | bugün
  • salak insan işidir.
    şu çok basit olayı bile anlayamıyorsanız yazı falan yazmayın kardeşim taşları birbirine vurarak ateş yakmaya falan çalışın...
    sadece deneme yapmak maksadıyla müfredatta olmamasına rağmen beşinci sınıf öğrencilerine bu kuralı öğretmeyi denedim konuları erken bitirince. bir ders saati içerisinde hepsi öğrendi.

biraz zorlasam yazı yazmasını, konuşmasını bilmeyen maymun türlerine bile öğretebilirim hangisinin ayrılıp hangisinin ayrılmayacağını.

hani ayıramayan ne kadar beyinsiz olduğunu buradan anlasın.
  • ilkokul türkçe dersini iyi anlamamış ve linçten korkan yazarların yaptığı eylem. aslında ''-de -da '' ayırmak çokta zor değil. ilkokul hocamız şöyle demişti: ''-de ekinin üstünü kapat anlam bozuluyorsa ayırmayacaksın bozulmuyorsa ayıracaksın.'' bu kadar basit.

ama benim farkettiğim asıl durum ''-de -da '' ayırmayanları ya da dikkat etmeyenleri linç eden türkçe alimlerinin, diğer yazım kurallarının ırzına geçirilirken pekte sesinin çıkmaması. tamam bunları da linç edelim ama diğer kurallara da hep beraber uyalım.

edit: ahaha tüm imla kurallarının ırzına geçip bir deneme yaptım. fav atıp beğenen arkadaşlar trollendiniz :) cümle içinde dahi anlamı veren 'de' ve bazen büyük ünlü uyumuyla değişen 'da' dır. dahi anlamına gelen 'de' ayrı yazılır. bunu bilmeyeni yumruklarım. keşke ilkokul hocanız kafanıza vura vura anlatsaymış. örnek; ben de öyle konuştum. ben dahi öyle konuştum.
  • bu gözler "bendeki" yerine "ben de ki" diyen insan gördükten sonra ciddi ciddi uygulayanlar olduğundan nicedir emin olduğum taktiktir.

edit: bir de bu hassas insanların "iken", "imiş" hatta "idir" şeklinde kelimeleri sıklıkla kullandığına rastlanır. riski sevmezler. risk almayayım derken büyük risk aldıklarının farkında bile değildirler.
  • bur da da var bu tipler de n görüyorum bazen.bi de bu dahi anlamin da n kasıt zeki olan mı onu şey e de medim pek.