şükela:  tümü | bugün
  • dahi anlamındaki de ayrı yazılır maddesine konu olmuş veya bu maddenin etkisi altında kalmış, uyarılmaktan bıkmış sözlük kullanıcılarının "yeter yaaa sokıyım de'ye, alın ulan" diyerek, bütün "de"leri, "da" ları ayrı yazmaları kolaycılığına denir. onlar artık dahi anlamındaki de ayrı yazılır maddesinin değil dahi anlamında olmayan de bitişik yazılır maddesine konu olmuşlardır.
  • önüne gelen de da ekini ayrı yazmaktır, yapılmaması gerekir, bilinmiyorsa derhal öğrenilmelidir.
  • sağlamcı, kurnaz bireylerin sık uyguladıkları yöntem. bunların ilkokula gidenleri de küçükken sert sessiz yumuşamasının zalim kuralları karşısında, misal "kitabın" yazacakken, ulen "p" mi yoksa "b" mi olacak kaygısından, her iki harfi de temsilen kuyruğu olan "b" harfini icat etmişler, öğretmenlerin uyanıp, konuya el koymalarına kadar epey bir beleş notu indirmişlerdir.
    (bkz: kuyruklu b)
  • bu şekil de cümle için de kullanabileceğimiz cinlik. bravo.
  • dahi anlamına gelen de bir ek olmadığı için ve geriye kalan "de"ler de ek olduğu için yapılması çok zararlı eylem. zira türkçe'de "de" şeklinde yazılıp da ayrı yazılması gereken ek yoktur.
  • ilgisiz, tembel, araştırmayı sevmeyen, doğruyu öğrenmek istemeyen/merak etmeyen bir bireyin tüm bu niteliklerine tezat hata yapmaktan da korkması durumunda oluşabilecek durum.
  • çevremdeki insanların büyük bölümünde gözlemlediğim durum. bunların çoğu da üniversite okumuş ya da okuyan sözde kültürlü insanlar. gidip uyarınca da "ya ben aslın da biliyorum da, öyle işte :)))" diyorlar. ancak haklarını yemeyelim; bir bok bilmeden %50'lik bir başarı oranına sahipler. yine de bu tür ibnece davranışları tasvip etmiyorum. altı üstü iki kural öğreneceksiniz, tek akıllı siz misiniz lan.

sprite'tan acımasız gerçekler: bu entry'i her ihtimale karşı de ekini ayrı yazan bir insan girseydi %57,2'lik* bir başarı oranına sahip olacağını biliyor muydunuz?
  • hiç olmazsa ismin -de hali bilinse, ismin -de halinin kelimeden ayrı yazılamayacağı bilinse, ismin -de halinin sadece özel isimlere eklendiğinde yukarıdan kesme işaretiyle ayrılacağı bilinse "her ihtimale karşı" düşüncesiyle ayrı yazılmasına gerek kalmayacak durum.

bazıları için zor dostum, çok zor!
  • her ihtimale karşı ne varsa her şeyi ayrı yazanlar da vardır asşldkaşlfşjk (bkz: merve nin doğum günü parti si klibi)
  • en temizi abi. valla kasmaya gerek yok. her -de'yi ayırıcan kafan rahat olacak.