şükela:  tümü | bugün
  • günün sonunda eve deriniz yüzülmüş şekilde dahi gelseniz " sen de çok abartıyorsun ama, her yerde var bu. bunun için işini mi bırakacaksın" diyecek tiptir.

sürekli mesai yapıyorum dersin, her yerde var. müdürüm it gibi davranıyor dersin, her yerde var. maaşım 3 kuruş dersin, her yerde var.

bunlar çoğunlukla 2 gruba ayrılır;

birincisi ev ahalisidir. baba yirmi yıl otellerde garsonluktan başlayıp, müdürlüğe kadar gelmiştir yada anne tekstil firmasında makinede başlamış, yıllar sonra bölüm müdürü vs. olmuştur. yani yıllarca yıpranmış ve sonunda 50'li yaşlarda "bak işte ben buralara böyle geldim" imajı verirler. ve işin kötü yanı senden de bunu beklerler.

evet sen yada siz zorluklar yaşadınız ve bir yerlere geldiniz ama ben de 16 yıl okudum senin gibi olmamak için. daha doğrusu sen beni okuttun, "benim gibi olma" diye. e o zaman ne istiyorsun? üstelik ben senin gibi 50 yaşımda rahat olacağım diye 20'li yada 30'lu yaşlarımı heba etmek istiyor muyum? yani altıma bez bağlanıp, hayatımı yaşayamayacağım zamanlarda huzurevinde rahat oturabileyim diye mi bu birikim? en azından benim tercihim bu değil.

ikinci grup ise işkolig ve yalaka insanlardır. bu grup hayatın işten ibaret olduğunu düşünür. rekabet ve bizans oyunları yaşam kaynaklarıdır. onlara göre mesaiye kalmak artık normal bir durumdur. "stressiz iş olmaz" mottosuyla çalışırlar. çünkü biz maaşımızı yetkinliklerimizi kullanmak için değil de; stres topuna dönüşmek için alıyoruz.hiç düşünmezler mesela "biz neden sürekli (ücretsiz) mesai yapıyoruz" diye. işe 2 saat geç geldiğinde senden maaşını kesen şirket; tüm cumartesi gününü çalar da tek kelime etmez. yada günlük 1-2 saat mesai artık sabit hale gelmiştir ama o bunu normal kabul eder. halbuki tam tersi şekilde sen günde 2 saat işe gelmemeyi alışkanlık haline getirmeyi düşünsen 1 ay dolmadan işten atılırsın.

sözün özü şu ki; imkanınız varsa hiç düşünmeden bırakın o işi. her iş yerinde bu'nun gibi saçmalıklar yok. daha iyisini bulmak için çabalayın, kendinizi geliştirin. hayat, birilerinin stres topu olmak için çok kısa. üniversite nasıl hızlı bittiyse, gençlik de öyle hızlı geçecek.