şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son anda daha da usenmeye ve yapmazsan olabilecekleri kucumseyerek hic birseyi yapmamaya neden olan aliskanlik.
 • ya el ayak birbirine girer gercekten mahfolursun, ya da o salgilanan adrenalin ile ne mucizeler cikar ortaya kendin bile sasarsin! yapilan arastirmalar sonucunda ikinci secenegin yuzdesinin daha yuksek oldugu iddia edilmekte...
 • aile bireyleri ve saygıdeğer büyükler tarafından bol bol eleştirilmenize ve "ulan yetiştiriyim de şu işi kapatsın çenesini" diyerek hırs yapmanıza sebebiyet veren hadise.
 • adı çok doğru konmuş bir eylemdir. adı üstünde, sadece işler son ana bırakılır. ama maalesef ki her iş son ana bırakılır. hiç eğlencenin son ana bırakıldığı görülmüş müdür?

  bu alışkanlığın çok önemli bir uygulayıcısı olarak işleri son ana bırakmanın çoook önemli bir sebebi olarak da kararsızlık mefhumunu görmekteyim. bu da bende son haddine kadar gelişmiş bir özelliktir (maalesef). hani belki bir veya birkaç defa yapmışımdır ama biraz daha fazla yapsam şu işleri oluruna bırakmayı, bir defa karar verip ondan sonra gerisini boşvermeyi, verdiğin kararın aksi sonuçlarının senin sinirlerini bozacağını bildiğin halde hala onları deşip durmayı, son ana bıraktığın işlerin birçoğunun son anda aslında bitemeyeceğini bittiği halde yapmaya devam etmek. işin garibi birçok defa da son ana bırakıp yetiştirmek.

  bu benim yeteneğim, benim lanetim, ama inşallah kaderim olmaz.
 • üniversitede edilinilebilen kötü huylardan biri. örneğin bir yazılım projesi verilir, tamamlanması için de 15 gün.. ama bu 15 günlük projeye, en iyi ihtimalle son 2 gün kala başlanır. sonra da geceler gündüzlere katılır, bitirmeye çalışılır. çoğu zaman tamamlanamaz, yarım kalan kısımları olur. bir de projenin teslim gününe birkaç gün kala "hocam, süreyi bir hafta daha uzatsak? süre çok azdı" gibi serzenişler olur ki, son derece anlamsızdır. zaten son ana bırakmışsın, süre uzasa yine son ana bırakacaksın. hatta bazen uzatılır, yine yapılmaz, bir hafta daha istenilir. ve 4 yıl boyunca, her projede tekrarlanır. kötüdür yani, ne diyeyim..
 • sayelerinde diğer insanların işlerini engelleyen insan modeli. işlerinin hazır olup olmadığı sorulduğunda her zaman için onların işleri hazırdır; ama sıra teslime gelince nedense o hazır olan işlerin bir anda hazır olmadığı anlaşılır ve bir sürat çalışılmaya başlanır. onlardan iş bekleyen diğer zavallılar da iş bitene kadar onları beklemek zorunda kalır. çekilir çile değildir...
 • beklemeyi sevmeyen insan i$idir, yedigim boktur.