şükela:  tümü | bugün
  • fi tarihinden beri şaşmayan yaşam stilim. artık o kadar alıştım ki işlerin ters gitmesine, işler kazara yolunda giderse şaşkınlıktan sevinemiyorum bile. aslında bir işe başlarken nasıl olsa yolunda gitmeyecek psikolojisiyle başlamak da bir nebze rahatlatıyor. olmayınca, zaten olmayacağını biliyordum diyorsun. öte yandan, bu yaşam laneti ne bok yemeye beni buldu diye de sorgulamıyor ve hayıflanmıyor değil insan.
  • aynısını bu dönem yaşadım. bu kaç tane ufak örnek vereyim.

-sınava çalışırım dersin %70 sine çalışırım sınav %30 luk kısımdan çıkar
    -bu soru çıkmaz derim tak sınavda ki ilk soru o olur
    -atm de ne zaman sıraya girsem önümdeki kişi hep bir hesaba ya para yatırır yada fatura felan öder 15 dk onu beklerim.
    -bir yerde sıraya girerim tam bana gelince ya sistem çöker yada mesai değişimi olur,memur yerinde olmaz vs.
    -durata otobüs beklerim acalem yoksa direk otobüs gelir,geç kalıyorsam yarım saat geçsede otobüs gelmez

bunlar ufak şeyler say say bitmez.son 2 yıldır hayatta şans faktörünün çok önemli olduğunu anladım.
  • aslında işin püf noktası “odaklanma”dır. gün içinde bir çok işimiz ters gider. ama bunun farkında değilizdir. ya da gün içinde bir çok güzel şey olur. bunun da farkında değilizdir. asıl nokta o gün yaşananları detaylıca bir birine bağlayıp, o günün özetini yapmaktır. “bugün süper geçti” ya da “berbat bir gündü” demektir. naçizane fikrim.
  • sadaka verin, sizi uzun bir süre tersliklerden, kazadan beladan korur.

kardeşim arabayı iki sokak ötede bir arabaya vurmuş hafif bir kaza tabi. bize söylemedi kaza yaptığını biz bir gün sonra öğrendik.
    diğer gün ise, yıllardır şoför olduğum halde asla ihtimal vermeyeceğim bir kaza geldi başıma; arabayla ağır ağır ilerlerken, 12-13 yaşlarında bir kız koşarak ayağını arabamın arka tekerinin altına soktu ( kasti değil ama uğraşsa yapamazdı o derece ) hastaneye götürdüm hafif ezilme vardı. birkaç güne iyileşti.

sonrasında gidip babama, bir kurban keselim, sadaka verelim fakir fukaraya, bu olanlar hiç normal değil dedim. tabi ki bana '' ikinizde dikkatsiz, sakar adamlarsınız '' dedi benle kardeşim için.

samimi söylüyorum bunu söyledikten bir gün sonra babam beni aradı telefonla '' x yerde kebabçının çırağına çarptım hemen koyun keçi ne bulursanız kesin '' dedi can havliyle.

inanan olur, inanmayan olur sizlere kalmış. ama nazar, göz değmesi vardır ve çok tehlikelidir. fakir fukara insanların sizde hakkı da vardır ve siz malınızdan, fakirlere, yoksullara vermek zorundasınız.

sonra ne mi oldu, çok şükür normale döndük. normalde söylenmez ama konu açıldı; elimizden geldiği kadar sadaka vermeye çalışıyoruz.
    siz de yapın hiçbir şey kaybetmez, aksine kazanırsınız.
  • verilmemiş sadakası olanların başına gelebilecek hede.

ver kurtul!
  • çok sık yaşadığım bir yaşam standardı.
  • sürekli yaşadığım kaderin oyunu.
    nasıl olurda olmasını istediğim şey anında tersine dönebilir aklım almıyor.
    düşünce gücüyle tüm hayatımı mahfediyorum resmen.
    bilim adamları beni incelemeli ya da gerçekten yukarda arkadaşların dediği gibi sadaka vermeliyim.
  • (bkz: jinxed)

ayrıca tahtaya vurmak gibi yapılan rituellerinde kötü talihi yok ettiği gzlemlenmiş. inanıp inanmamak kişiye kalmış. isteyen ingilizce makaleyi buradan okuyup çıkarımlarda bulunabilir.

ayrıca (bkz: şanssızlığı kırma yöntemleri)
  • aslında olan oluyordur ters gitmiyordur. 7 milyar insan var ille birşeyler ters gidecek ama küçük şeylerde ters gitmesi sadece tesadüftür ya da kötü ihtimali düşünürsünüz olur ve ters gitti dersiniz.
  • bir şeyi ne kadar istersen, olmama ihtimali bir o kadar artar. murpy yasası