şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tanrı var yok tantanası curcunası panayırına düşmeyesi başlıktır

  uzay-madde konulu belgesellerden birinde yabancı bilim insanının:
  "araştırmalarımızda her şey çifti ile çıkıyor karşımıza.."
  demesiyle ilgimi çeken düettir

  "her şeyi çift yarattık ki düşünüp ders alasınız."
  (zâriyât, 51/49)

  "zıddı ile çift" diye parantez açmalı mıdır bilmem

  "ne yücedir o allah ki, toprağın bitirdiklerinden, insanların kendilerinden ve daha bilmedikleri nice şeyleri hep çift yaratmıştır."
  (yâsîn, 36/36)

  maurice dirac, elementer parçacık pozitronun keşfedilmesiyle çift yaratılma temel ilkesini kurmuştur. elektron, atomu meydana getiren temel elemanlardan biridir. o, negatif olarak, en küçük elektrik yük birimine sahiptir. pozitron da elektronun kütlesi kadar kütleye sahip olmakla birlikte onunkinin aksine pozitif elektrik yükü taşıyan elementer bir taneciktir.

  fiziğin temel yapılarından biri olan 'çift yaratılma' kuralına göre, kâinatın herhangi bir noktasında bir partikül yaratılınca, onunla birlikte otomatik olarak ikizi, yani zıt olanı da meydana gelmektedir. bunların en meşhurlarını şöylece sıralayabiliriz:

  1) elektronun zıt ikizi pozitron.
  2) protonun zıt ikizi antiproton.
  3) nötronun zıt ikizi antinötron
  4) nötrinonun zıt ikizi antinötrino.

  maddenin daha da derinliklerine inildiğinde yine çiftlerle karşılaşılmaktadır. bilindiği gibi hemen her madde atomlardan, atomlar da proton, nötron ve elektronlardan oluşmaktadır. protonlar ve nötronlar da 'kuark' denilen partiküllerden meydana gelmektedir. bunlar da çiftler halindedirler. şöyle ki:
  yukarı (up), aşağı (down);
  tuhaf (strange), tılsım (charm);
  üst (top), alt (bottom).

  en son bulunan üst kuarkın varlığı sadece teorik olarak biliniyordu. standart modele göre partiküller de çiftler halinde olmalıydı. bulunan beş kuarkı altıya tamamlayacak bir kuarkın bulunması gerekiyordu. 440 ilim adamı bu gerçekten hareket ederek 17 yıl süren hummalı bir çalışmanın sonunda 1995'te üst kuarkı da bularak maddenin sırlarını keşfetme adına büyük ilerlemeler kaydettiler.
  ........(alıntı: internet)