şükela:  tümü | bugün soru sor
  • borç sevmeyen,geceleri uykusu kaçmayan kafası rahat insandır.
  • parasının hesabını yapabilen insandır.
  • bu benim, çünkü durumum var, peki neden var? çünkü haddimi biliyore, gerçekten neye ihtiyacım varsa onu alıyore.

kredi kartı ile alışveriş yapmak demek, daha almadığın parayı harcamak demektir.

yapmayın, etmeyin.
  • bu kesin benimdir zira borçlanma fobim var. inanılmaz korkuyorum bankaya veya herhangi birine borçlanmaktan, kredi taksidi ödemekten. kredi kartına da en fazla 3 taksit yaptırıyorum.
  • yazılanlara baktıkça birçok şeyi taksitle alıp borçlanan fakir piç benim herhalde diye düşündürten başlık.
  • evlilik için değilse de * çocuk sahibi olmadan önce bayağı bayağı bayağı birikim yapmasını tavsiye ettiğim insandır.bizde çocuk 8 aylıkken falan o konu kapandı zira.
  • ben.
    en güvenli yoldur arkadaş.ekonomiktir.rahatlıktır.ekstre bekleme ve ona göre hesap yapma durumun yoktur.o konuda kafan rahattır.bu sayede uykuların huzurludur.
  • ekonomik olarak yanlışlardadır.
    aynı fiyat denildiği an 12 taksiti çakarım acımam.
    misal 12000 liralık ürün aldık diyelim.
    1000 peşin verip kalan 11.000 11 ayda ödenecek ise ben ilk başta vermediğim 11.000 ile dolar alırım ve yıl sonu bakarım farkına.
    makul seviyelerde borçlanmadan, borcu yaymadan büyüyemezsiniz.
    hatta daha da arttırayım. harcamazsanız zengin olamazsınız. harcamayan adam kazanmanın yolunu araştırmaz. razı olur razı gelir. harcayan adam kazanır. kazandıkça daha çok harcar.
    tabii harcamaktan kastım har vurup harman savurmak değil. sığırlık yapmayın.
  • kafası çalışan adamdır.
  • 10-15 yıl evvel henüz aklı havada bir genç olduğu vakitler sahip olduğu 3-4 kredi kartı yüzünden icranın ve intiharın eşiğinden dönmüş olan ve ilerleyen yıllar zarfında paranın nasıl kazanılacağı, harcanacağı ve tasarruf edileceğini zor yoldan fakat iyice öğrenen insandır.