şükela:  tümü | bugün
 • istediği her şeyi çalışıp çabalayarak elde etmiş olmanın haklı gururunu, neşesini, şımarıklığını yaşar.

  şans diye bir şey yoktur onun için. olumsuz şartlar altında bir çalışma imkanı kırıntısı bulabilmenin bile bir şans tipi olduğunu fark edemeyecek kadar kendine odaklanmıştır.

  "kazıma" sürecinde olgunlaştıysa açık açık övünmez. övünmesini alakasız konuların içine gizler. sosyal medya hesaplarına bu tip inciler yazar. her lafını bir şekilde bu konuya bağlayıp fiyonk yapar.

  "kazıma" sürecinde olgunlaşmadıysa özgüven patlaması makul seviyeyi aşar. üstüne vazife olsun olmasın herkese öğüt vermeye, ders vermeye başlar. "ben de eskiden senin gibiydim..." diye başlayan öğütlerle bayabilme gücüne sahiptir.

  kazıma sürecinde kayışı kopardıysa asıl o zaman fena. geçmişe takılır kalır ve bugünkü durumunu överken geçmiş zaman maduriyetlerini anlatır durur. "bir zamanlar fakir ama gururlu bir genç vardı" edebiyatından hoşlanmayanlar için kaçışlar sol kapıdan...
 • benimdir. tamam liseye kadar ailem okutmuş olsa da üniversitede hem çalışıp hem okuyarak 6 senede bitirdim.

  annem 6 sene boyunca sıkıştığım zamanlar para istediğimde gönderdiği paraları da yazmış bir kenara toplamış 5300 tl.

  canı sağolsun ya öderiz birgün. olmadı mirastan düşeriz ölünce napalım.
 • ben olduğumu düşünüyorum, ya da en azından bir tanıdığım bana bunu tamamen o an görsel olarak yaşayarak kendi bacaklarını tırmalayarak gösterdiğinde bu olduğunu hissettiğim an oldu;

  sarhoş ve kendini bilmez bir babanın çocuğuydum, ilkokul ve ortaokul köy okulunda geçtiğinden maddi olarak en azıyla yetinmeye çalıştım ama maddiyatın nasıl bir şey olduğunu lisede anladım.

  liseye başladığım yıllarda taşımalı ilçeye servis ile gittiğimden günlük şimdilik karşılığı gidiş-dönüş 9 tl gibi bir ücret veriyordum (o zaman 2 lira olsun) belirli aralıklarla babam bugün para yok bugün okula gitme dediğinde anladım hayatın ne kadar zor ve kendimin kazımadan kazanamayacağımı, bu bir iki derken bir kaç kere olduğunu görünce hemen o zamanlar isim vermeyeyim bir kozmetik firmasının katalog ile sattığı kozmetikleri arkadaşlarıma, öğretmenlerime eşe dosta satarak yol ve okul harçlığımı çıkardım.

  iyi derece ile olmasa da iyi bir üniversiteyi kazandım ve mühendislik okudum kazandığım senenin 6 ay öncesinde pederi kanserden kaybetmiştim, ama tabi zaten yoktu hayatımda yine olmadı, üniversitede partime çalışarak geçindim, sonra hemen mezun olur olmaz işe başladım sonra y.lisans doktora derken bugünlere geldim ve iyi bi yerde olduğumu düşünüyorum, en azından artık sıfırdan çok ilerideyim, tırnaklarımla kazıdığımı sadece geriye dönüp baktığımda görebiliyorum.
 • sahip olduklarının değerini çok iyi bilen insandır.
 • çok saygı duyarım
  hayatta aşırı bişey elde etmesem de elde ettiklerim azımsanamaz ve aynen o şekilde elde ettim dahasını da elde edicem ve keyfini sürücem sözlük
  (bkz: helali hoş olsun)
 • herkes benimdir diyor. nerde aq torpille atanalar?
 • kasaba minnet etmez kendi sikini keser yer

  (bkz: atasözü)

  hayatında parazit insanlara yer yoktur. çizgisi keskin ve nettir.
 • ben değilimdir. hep şansa, hileyle kazanırım. küçükken bilgisayara oyun alırdım ve koşarak google’ya “x oyun hileler” yazardım. olağanüstü bir hilecilik, kolaycılık ve üşengeçlik abidesiyim. selamlar.
 • (bkz: ben)

  babam trilyonluk adamdır. işini de kabul etmiyorum, parasını da almıyorum. sıfırdan başladığım bir işte müdürlüğe kadar geldim. arabamı ve motosikletimi aldım. hatta şu sıralar da yatırım amaçlı küçük bir ev arıyorum.

  dönüp arkaya baktığımda babasının malıyla hava atan bir adam yerine az da olsa kendi başarılarıyla gururlanan birini görmek gerçekten harika bir şey.
 • dengi iş/eş/ ülke arkadaş vardır fakat onları bulmak için de bu sefer samanlığı kazıyacak insandır.

  dengini bulsa da bu sefer de kalp durmayacak. duyuyoruz rektör eşin kalbinin sesini dinleyip evlendiği kütüphane memuru eşini. pompalamasyon haber işte.
  uzatmayacağim şimdi biri gelir her şey para mi makam mı der ona şimdiden bi seke seke git diyorum.lale yaa. bıktım bu ekşinin lalerinden.

  not: o kadın da rektör olduktan sonra almıyor kocayı emin ol.
  kim bilir daha üniversiteye bile gitmezken evleniyorlar.sonra kadın okuyor falan derken kadın okumanın cılkını çıkarıyor falan filan. sen şuan bi bak bakim rektör hangi insan bak cinsiyet demiyorum etrafında kimle oturuyor?
  bazı şeyler kalip işte. herkesin kuralı var.
  kimsenin kimseyi de ezdiği falan yok.