şükela:  tümü | bugün
  • -haydi kalkıyo nihilizm,nihilizm
    -pardon intihara kadar gider mi?
    -yok be abla ama istersen biz seni depresyonda bırakırız ordan yürürsün...
  • bi türlü gerçekleşemeyen ve gerçekleşmesi de bundan sonra pek kolay olmayan hayaller, aranızda bi sorun yokmuş gibi görünen ama bir araya geldiğinizde geyik muhabbeti yapmaktan öte bi şeyler paylaşamadığınız arkadaşlar, yolda yürürken karşılaşılan yüzlerce aynı insanın yüzlerce farklı tripleri, yalanları, iş yerinde ve okuldaki iğrenç rekabet ortamı ve en önemlisi ;
    tüm bunlarla beraber akıp giden zaman..
    seçimlerinin seni " belki de hayat şunu şunu yapmakta gizlidir.. " yanılsamasını bile düşündürtecek canlı ya da cansız herhangi bi varlıkla buluşturamaması..
    ne yazık ki kendini kandıramayacak kadar öz saygıya sahip olmak..

bi sonraki seviye için ;
    (bkz: ölümün de anlamsız gelmesi)
  • her şeyin anlamsız gelmesi, aslında iyiye yorulmasi gereken bir şeydir. hayata bağlanmak için ekstra bir sebep bile olabilir işe diğer tarafından bakarsak. çünkü insanı intihara ya da hayal kırıklıklarina iten şey insanın her şeye fazla anlam yüklemesidir. anlam, hayatımızı şekillendirir. anlamlara fazla takılmak, hayatı fazla ciddiye almak demektir. hayatı çok ciddiye alırsanız, hayat da sizi ciddiye alır. işte asıl acı veren de budur: her şeyin anlamlı gelmesi.

şeytanın fısıldadıklarında şuna benzer bir şey denir:
    hiçbirşeyin anlami yok deyip intihar edenlere şaşiyorum. tam tersine yaşamak için en güzel sebep bu. çünkü her şeyin anlamlı olduğu bir dunyadan intiharla bile kaçamazsınız.
  • ki$inin değer verdiklerinin birer birer yok/anlamını yitirmesiyle değersiz/anlamsız seylerle dolu bi dünyada herşeyin anlamsız gelmesi gibi
  • depresyon baslangıcı belirtisidir. genel bezginlik, hiç birseyden tad alamamak, hiç birsey için heycan duymamak, tas olmak duvar olmak, kacıp gitme istegiyle dolmak, sorumlulukları yerine getirmemek ve bunu yaparken zerre vicdan azabı cekmemek, sevgiliye aileye arkadaslara tahammül edememek , ama sadece susmak ... "zaten hersey anlamzsız ne için ugrasayım ki ben, sevgilim mi ailem mi işim mi evim mi ? en iyiysi uyuyayım ben belki hersey daha güzel olur uyanınca" demektir.
  • kötü. 70-80 yıllık bir hayat, bunun 25 yılı geçti. zaman çabuk geçiyormuş yani bu dünyada. kaldı 50 yıl desek... ee sonra? ben ne için yaşadım? ne için üzüldüm? ne için kendime eziyet ettim? hepimizin hayatı birgün yokolacağına göre her şeyin ne anlamı var? ne için uğraşıyoruz? sürekli aklımda bunlar.
  • bazı insanlara/ olaylara gereğinden fazla anlam yüklemek ve yitirildiğinde/ yolunda gitmediğinde içine düşülen psikolojik hal.
    kimseye/ hiçbir şeye bel bağlamamayı öğrenme yetisi kazandırır.
    bir nevi tecrübe.
  • hiçbirşey yapmamaktan gelir sebebi sağı solu kaderi sorgulamaya gerek yok. sen durursan hayat da durur ve elbet duran şeyler manasızdır olmasa da olur'dur.
  • * insanin cani hicbirsey istemez hale gelir,misal onune angelina jolie,adriana lima,monica bellucci den bir aranjman yapip koysalar eyvallah der gotu devirip yatarsin.
    * guzel anlarda hizi olculemeyen zaman kavrami bu siktigimin anlarinda akmaz olur,geceler olmaz, sabahlar olmaz mal gibi saate bakip durursun.
    * kafayi dagitmak icin arkadaslarla plan yapar,gider icersin.ya yuzun gulmez,gulse de sikimtrak yalanci bir ifadeyle sikko sikko bakinirsin.
    * onceden surekli orada olmak icin ic gecirdigin mekanlar sana birseyifade etmez olur.
    * isin kotusu sen bu durumdan cikmak icin cirpindikca daha da cok batarsin.
    * bilirsin ki tum bunlar gececek,sen yine yukselise gececeksin,yuzun gercekten gulmeye baslayacak,eskiden aldigin zevki yeniden almaya baslayacaksin.sonra kendi kendine "iyi de ne zaman?" dersin ve yine basladigin yerdesin.
    * hissettigin bu degersizlik yetmezmis gibi murphy yasalari harfi harfine, eksiksiz bir sekilde aleyhine calismaya baslar.
    * yoldan gecen bir arabanin onune atlayip atlamamak arasinda cok gidip gelirsin,ama o araba gitmistir coktan.atlasanda hemen sonunu getirmeyecegini dusunur, buna da uzulursun.nede olsa murphy yasalari bunun icin vardir.
    * iste,evde,arkadas ortamlarinda mutsuzlugundan dolayi,insanlarin daha da cok uzaklastigi,aramadigi, olursun.2 gun boyunca telefonuna gelen tek mesaj carrefourun aptal indirim mesajidir.

kissadan hisse cok boktan bir olaydir.yapilacak pek cok sey varken hic birsey yapamama durumudur.
  • anlamaktan yorulmaktır bir bakıma, anlanan şeylerin ne kadar "anlamlı"lı olduğunun zamanla sorgulanması halidir. isyandır, boşvermişliktir, yalnızlıktır.

"evlerin saat beş olma hali
    ben yorgunum anlamaktan
    bir duvar, bir tebeşir gibi yazmaktan yazılmaktan."
    edip cansever