şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genellikle yasi kemale ermis amcalar ve teyzeler tarafindan genclere verilmeye calisilan bir mesajdir. en buyuk sorunun sagliksizlik oldugu, saglik olduktan sonra hicbir seyin buyutulmeye degmeyecegi manasina gelir.
 • saglik bakanliginin satanistler hakkindaki yorumu
  saglik kabini
  saglik karnesi
  saglik ortamlarini sevmek
  saglik problemlerinizi kaale almayan insanlar
  saglik problemi
  saglik merkezi
  gibi soz obeklerinin hepsinin basinda saglik kelimesinin gecmesinden cok etkilenen birinin biraz olayi abartip, "her seyin basi saglik be abi, ne bu?" demesiyle ortaya cikan olgu.
 • ebeveynler ve dayi ile cumartesi oynanan bi sayisal lotonun yatirilmasinin unutulmasi, pazar sabahi lotoyu tutturan olmadiginin gorulmesi ve de bizim yatirilmami$ kuponla gazetedeki numaralarin bire bir e$le$tigi goruntuyu gordukten sonra, ailecek avunmak icin sarfettigimiz cumle..
 • halk arasında "her işin başı sağlık" olarak da bilinen söz öbeği.
 • özellikle memlekette pek geçerli bir deyiş.

  hele bir de sosyo ekonomik olarak çoğunluğun içinde olduğu yerde bulunanlar için...
  ufak bir sağlık problemi hastaneye düşen için kocaman olur.
  bir şekilde kolayca tedavi edilebilecek hastalık insana ''ölsem de kurtulsam'' dedirtir.
  he he evropa bizi evropa yapar; eğitim-sağlık yerlerde sürünürken...
  oldu canım evet evet neredeyse çağdaş uygarlık seviyesine geldik gelecez; biraz daha hasta ve hasta yakını bıkkınlıktan ölsün, elensin...di mi efendim ne demişler: ölen ölür kalan sağlar bizimdir...
 • beylik bir laftir ama dogrudur
 • saf ve dışlanmış bir insanın muhabbete girme cümlesi.
  aslında muhabbeti sadece bundan ibarettir bu kişilerin.saftır adı ustunde,kafası fazla basmaz.en son örnegini ise zoraki katıldıgım bir köy düğününde gördüm.kelli felli adamlar tahta sandalyelerde oturmus yağışları,mahsulleri,kıtlıgı,kuraklığı konusmaktadırlar.ve kahramanımız - ki her köyde böyle bir deli-saf-sası üçgeninin feleğinden geçmiş birisi bulunur- mırıldanarak sanki diğerleriyle aynı şeyleri konusur gibi onları tasdik ederek, tabi tabi herşeyin bası sağlık der..hiç kimse iplemez o kişiyi çünkü varlığına alışılmış bir kişidir, öyle kabullenilmiştir.zararsızdırlar.aslında yitik vicdanımızdır bu kişiler.bi cigara verirsin bi de çay söylersin dünyalar onun olur.
 • bir türk insanın ömründe sosyoekonomik özelliğinden bağımsız ortalama 2000 kere sarfedeceği beylik cümle. yani bir muhabbet sırasında belli bir an var, karşı tarafın repliği bitiyor,ondan sonra ister istemez "her şeyin başı sağlık" demek zorundasın. sen dirensen de vücut ister istemez bunu diyor. sen ne olduğunu anlamıyorsun bile. bir örnek de verelim:

  (kanserden ölen bir yakınları üzerine yapılan muhabbet)

  - ...
  -her işin başı sağlık dimi yakup abi?
  -evet sağlık çok önemli abidin. hatta seksten ve kahveden bile önemli.
  -şaraptan da önemli mi abi?
  -orda dur abidin!
 • aristoteles' ten auguste rodin' e, platon' dan michelangelo' ya, sokrates' ten mevlana' ya, napoleon bonaparte' dan leonardo da vinci' ye onlarca insan, yüzyıllardır, düşündüler, tartıştılar, konuştular, öğüt verdiler ama bu anonim sözün özetlediği değerlerin anlatıldığı cümleyi kuramadılar.