• bu söz altın.

ileride yüksek mertebelere gelir ya da 23 nisan'da olmaz ama bir 19 mayıs günü bana bir günlük yetki verirlerse, o şehrin birçok yerine bu sözü yazdırır altına da anonim diye imza attırırım. uzun uzun yazmaya gerek yok, her şeyin başı sağlık işte. çocukların ulaşabileceği yerlerde, pamuklara sarmalayıp saklayalım.
  • genellikle yasi kemale ermis amcalar ve teyzeler tarafindan genclere verilmeye calisilan bir mesajdir. en buyuk sorunun sagliksizlik oldugu, saglik olduktan sonra hicbir seyin buyutulmeye degmeyecegi manasina gelir.
  • söylendiğinde cevap olarak "hayır her şeyin başı para" denmesi olasıdır. ama karşıdan "bak sabancının çocuklarına o kadar paraları var ama sağlıkları yerinde diil" cevabının gelmemesi ihtimali yoktur.
  • zerresine kadar doğru olan ve hiçbir zaman unutmamamız gereken klişe ama bir o kadar da gerçek efsane cümle.
  • cok duyulan bir soz obegi oldugundan burnun kokulara alismasi gibi kulak da alisiyor ve ustunde durmuyor insan. tabi eger bir saglik sorunun varsa yasli teyzeler gibi "dogru, dogru hmm hmnmn.." diye mirildaniyorsun. ama saglikliysan seni bir anlik da olsa epey mutlu edebilir, rahatlatabilir.

bu sozu her duydugunda soyle bir hasta, sakat olabilme ihtimalini veya gecmisteki hastaliklarini ve o andaki halini dusun ve su anki bu mukemmel ve sorunsuz bedeninle iki uc kere derin nefes al. kolunda bacaginda sorun mu yok, bacaklarini ac kollarini salla. gozlerin 20/20 mi goruyor, etrafini izle uzaga yakina bak. rahatca iseyip kol gibi sicabiliyor musun, bunlari yaparken o rahatligi fark et. agrin sizin yok mu, soyle bir kendine bak vucudunun saglikli butunlugunu hisset. dislerin saglikli mi, git bir elma al okuz gibi isir.
    evet simdi bunlari yaptiysan o basindan askin diger sorunlara geri donebilirsin. arada gel yine.
  • bu kelâmı eden insan da (bkz: #123781129) entry'mde tanımladığım insan gibi, hayatı anlamamıştır.

sabah akşam çalışıyorum. psikolojik sağlığım adına kendime biraz vakit ayırabileyim diye geç yatıyor, mesaim yüzünden erken kalkıyorum, ve doğru düzgün sağlıklı uyku uyuyamıyorum. iş ve hayat deliler gibi strese yol açıyor. stresten dolayı uyku apnesi sıkıntım var, 3-5 saatlik uykum da verimsiz geçiyor. stresten dolayı reflüm var, yediğim içtiğim boğazımda kalıyor. stresten dolayı geceleri uyurken dişlerimi gıcırdatıyorum, dişlerimde aşınma var. reflüm dolayısıyla da dişlerimin her yüzeyinde asidik aşınma var ayriyetten. bu ikisinin sonucunda daha dün dişim kırıldı, bir de onunla uğraşacağım. spor yapmaya vakit bulamıyorum, hayatımın 20 senesinde yoğun biçimde spor yapmış bir insan olmama rağmen** mesleğim bilişim sektöründe olduğu için sabah akşam bilgisayar başında oturmaktan bacaklarımda varis oluştu, belim büküldü, sırtım ağrıyor, göğüs kafesim ağrıyor. kıçımda kıl dönmesi bile oldu, fissür oluşacak yakında.

çalışınca, çalıştığın için sağlıksız oluyorsun.
    çalışmayınca, çalışmadığın için sağlıksız oluyorsun - başını sokacak çatı bulamayıp açlıktan ölmek de sağlıksızsızdır takdir edersiniz ki.

her şeyin çıkış noktası parasızlık, ve çözümü para. bu noktada şunu da vurgulamalıyım ki, gayet de parası olan biriyim, fakat hiçbir zaman yeterli param, inzivaya çekilip hayatı yaşayabilecek param olmadı, olacağa da benzemiyor.

bu yüzlerden, her şeyin başı sağlık değildir, her şeyin başı paradır. nokta.
  • beylik bir laftir ama dogrudur
  • bir türk insanın ömründe sosyoekonomik özelliğinden bağımsız ortalama 2000 kere sarfedeceği beylik cümle. yani bir muhabbet sırasında belli bir an var, karşı tarafın repliği bitiyor,ondan sonra ister istemez "her şeyin başı sağlık" demek zorundasın. sen dirensen de vücut ister istemez bunu diyor. sen ne olduğunu anlamıyorsun bile. bir örnek de verelim:

(kanserden ölen bir yakınları üzerine yapılan muhabbet)

- ...
    -her işin başı sağlık dimi yakup abi?
    -evet sağlık çok önemli abidin. hatta seksten ve kahveden bile önemli.
    -şaraptan da önemli mi abi?
    -orda dur abidin!
  • aristoteles' ten auguste rodin' e, platon' dan michelangelo' ya, sokrates' ten mevlana' ya, napoleon bonaparte' dan leonardo da vinci' ye onlarca insan, yüzyıllardır, düşündüler, tartıştılar, konuştular, öğüt verdiler ama bu anonim sözün özetlediği değerlerin anlatıldığı cümleyi kuramadılar.
  • 10 yıl önce bugün sosyal medya hesabımdan şu sözleri paylaşmışım vehbi koç ismiyle.
    gerçekten vehbi koç'a mı ait emin değilim ama her şeyin başı sağlık'ı daha iyi anlatamazdı sanırım.

malum sözler:

"evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene,
    işin varsa bir sıfır daha koymalısın,
    iş seninse üç sıfır daha koymalısın,
    işin iyi gidiyorsa üç sıfır daha,
    araban varsa bir sıfır,
    yazlığın varsa bir sıfır daha,
    daha sıralanabilir sıfırlar hanesi...
    ancak, sağlığın varsa bir koyarsın başına,
    o zaman bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır.
    yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere..."
hesabın var mı? giriş yap