şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herşeyin interneti (bkz: internet of everything), nesnelerin internetinin (bkz: internet of things) evriminin son aşamasıdır. nesneleri (things), insanları (people), süreçleri (processes), veriyi (data) internet üzerinden akıllı bir şekilde bir araya getirerek yeni edinimler sağlamayı amaçlamaktadır. dünyada genel veya özel ağlar üzerinde standart protokollerle bağlantılı bulunan milyarlarca objenin sensörler ile kendisiyle ve çevresiyle ilgili durum bilgilerinin işlenmesi ile buna göre akıllılık süreçlerin yürütülmesidir.
  dört temel bileşenden oluşur:
  insan: insanları daha uygun yöntemlerle birbirine bağlamak
  veri: daha doğru kararlar vermek için ham veriyi anlamlı bilgiye dönüştürmek,
  süreç: doğru bilgileri doğru kişiye (veya makineye) doğru zamanda sunmak.
  nesne: akıllı karar verme için ağ üzerinden birbirine bağlı fiziksel nesneler.

  herşeyin interneti (bkz: ioe) ile nesnelerin interneti (bkz: iot) arasındaki fark:

  ioe kavramında insanlar, süreçler ve veriler iot ekosistemi üzerinde yaşar. ioe, internetin gücünü iş ve endüstride gelişmelerini nesnelerin internetindeki gelişmelerle entegre ederek yaşamımızı daha iyi hale getirecektir.

  iot, internete bağlı fiziksel cihazlardan oluşan bir ağdır, bu objeler etrafındaki olayları okuyup haberleşebilir, ve otomatik kararlar alabilir. örneğin google’ın satınalması ile ünlenen nest akıllı termostat bu cihazların ilk örneklerindendir.

  ioe ise bu ağın üzerinde iş model ve süreçlerini yürütecek ve yepyeni iş yapış şekilleri ortaya çıkacaktır. öncelikle toplanan verilerin analizi (big data), veriye dayanan tahminleme ve karar verme (otonomasyon) gibi heyecan verici gelişmeler bu sayede insan hayatına girecektir.

  sonuç olarak yeni yeni gündeme gelen (bkz: endüstri 5.0) çağında beklenen insan ile makinenin beraber yaşama felsefesi de ioe yani her şeyin interneti kavramı üzerinde kurulacaktır.
 • internet of everything (ioe)
  nesnelerin interneti (internet of things - iot) kavramının evrim geçirmiş hali.
  iot sayesinde nesne örneğin kol saatiniz bedeninizle iletişim kuruyordu. şimdi benzer akıllı cihazlar kendi aralarında iletişim kuruyorlar.
  akıllı otomobiller yollara çıktıklarında birbirleriyle konuşarak, gerektiğinde bir diğerine yol verecekler. eski sürücü, yolcu kimliği ile arkada maillerine bakacak.