şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her sır açığa çıkar denir, bu biraz her temas iz bırakır gibi bir şey. bazen insanlar bir sorunu çözmek istiyorlar ya da bildiklerini gizlemekten utanıp ifşa ediyorlar. tek başına kaldıramadıkları gerçeğin yükünü başkalarıyla paylaşıyorlar.

  sır saklamak iç karartıcıdır, tıpkı hayat gibi... bozkırda iki yalnız adam gibi, paslanmış kafesler, gören ve susan diller, küçük bir şehrin zulasında cinayetler gibi.

  peki bir sır, ne kadar uzun süre saklanabilir?

  not: çaylak entry’leri bir günlüğüne bu başlık altında görünür olacak.
 • eğer işin içine diğer insanlar ve dolayısıyla insani faktörler giriyorsa doğrudur fakat sizden başka konuya vâkıf olan yoksa tamamen sizle alakalıdır.
 • iki kişinin bildiği sır değildir, dolayısı ile tek kişinin bildiği sırrın açığa çıkması çok zordur.
 • 4 yıldır sakladığım ve söylediğimde ailemi sarsacak bir sırrım var. hala ortaya çıkmadı. bakalım nerede ve nasıl patlak verecek.
 • -kadınların saklayabildikleri tek sır, bilmedikleri sırdır.
  l. annaeus seneca

  -sırlarınızı kendi yüreğinizde saklamak, sırrınızı söylediğiniz kimselere dillerini tutmaları için yalvarmaktan iyidir.
  geoffrey chaucer

  -sırrımızı başkasına söyleyerek kendimiz bile saklayamamışken, nasıl isteriz ki bir başkası saklayabilsin.
  la rochefoucauıd

  -düşmanının bilmesini istemediğin şeyi, dostuna söyleme.
  arthur schopenhauer

  -bugün sırrını veren yarın kim bilir ne verir.
  donald j. trump
 • biraz 'dogmatik' bir başlık olmuş ama katılıyorum. saklanan sırlar sahibini yorar. sahip yorulduktan sonra hata yapar, etrafındakilerden saklasa da, bu hatalar silsilesine aslında kendinden bile sakladığı sırlar neden olmuştur. bir gün herkese herşeyi anlatmak zorunda olduğu noktaya mutlaka gelecektir. çünkü başkalarının sırrını tutmak ahlaklı olmayı gerektirirken, kişinin kendi zihninden sakındığı sırlar çok ciddi bir yalancılık ve yapmacıklık gerektirir. sonunda kişinin başka birine dönüşmesine ve yok olmasına yol açar. çünkü kişiler üst boyutta 'saf ahlaklı' olamayacakları gibi, tamamen yalancı ve yapmacık bir iğrençlik içinde de olamazlar. en iyi ihtimalle sahip, aynaya bakarken gördüğü kişiyi bir süre sonra tanıyamayacaktır.
 • sırlarımı ve yaşadıklarımı kitap haline getirdiğimde onaylayacağım gerçektir...
 • otuziki dişin duyduğunu otuziki kişi duyar...
 • kurtlar vadisinden bir alıntı yaparsak "iki kişinin bildiği sır değildir". yani bir şeyin sır olabilmesi için tek kişinin bilmesi gereklidir ve bu sırrın ortaya çıkmasının bana göre üç yolu vardır; ilki kişi kendisi ifşa ederse (neden böyle bir şey yapsın meçhul), ikincisi birey alkol, uyuşturucu gibi maddelerin etkisindeyse bu sırrı açığa çıkarabilir (mümkündür sonuçta sır olarak tuttuğumuz bir şey kimseyle paylaşmadığımız için içimizi kemirmektedir ve bilincin az biraz yalpaladığını gördüğü an çıkmak için yol yapacaktır o yüzden gayet olası) ve sonuncusu da işkence veya baskı altında zorla söylettirilmesidir (bunun da dizi ve filmlerde olduğunu varsayıyorum gerçek hayatta çok sık karşılaşılan bir durum değil, en azından öyle olduğunu umut ediyorum o yüzden bu da düşük ihtimal).
  evet burdan anlaşılacağı üzere bir sırrın ortaya çıkması için en uygun koşul alkol ve uyuşturucu etksi altında olmak gibi gözüküyor. bunun dışında başta da dediğim gibi iki kişinin bildiği sır değildir zaten o çok beklemeden ortaya çıkar.

  tanım: durumuna göre kolay ya da zor olacak olan gerçektir.

  edit. imla
 • bir gün ortaya çıkar diye sır tutmuyorum ben