şükela:  tümü | bugün
  • birseylerin bitmesi yeni birseylerin baslamasini beraberinde getirir. uzulecek birsey yoktur, hersey gecer..
  • hikmet benol aynen söyle der konu hakkinda; "bir yasantiyi tam bitirmeli. hiçbir iz kalmamali ondan. yeni yasantilar için. yeni yasantilar için. bunu önceden bilseydim, yasanti milyoneri olmustum. ha-ha."
    budur..
  • en iyi yeni türkünün kulaklarimiza notalarla bezeyerek hediye ettigi edip canseverin umus baslikli siirinin anlatabilecegi durum...

butun iyi kitaplarin sonunda
    butun gunduzlerin, butun gecelerin sonunda
    meltemi senden esen
    solugu senden olan
    yeni bir baslangic vardir

parmagini sursen elmaya, rengini anlarsin
    gozunle gorsen elmayi, sesini duyarsin
    onu isitsen, yuvarlagi sende kalir
    her baslangicta yeni bir anlam vardir.

nedensiz bir cocuk aglamasi bile
    cok sonraki bir gulusun baslangicidir.
  • (bkz:the end is the beginning is the end )
  • bilinmesi soz konusu bitisin buruklugunu almaya, bitise dair "daha"lari susturmaya yetmeyen ve "tekrar bulusmak icin bir veda gerekir"gibi kucuk olcekli bir turevi de bulunan teselli yada umut cumlesi.

not: baslayacak olanin heyecani, sevinci v.b. yerine bitenin huznu esas alinmistir."her biten sey huzun mu verir?" sorusu icinde bulunulan durum dolayisi ile tamamen goz ardi edilmistir.
  • murathan mungan deyimiyle:
    "ben bunu bir ayrılık saymıyorum
    bir bulusma sonrası
    yeni bir bulusma icin
    merhaba demek icin
    hoscakal."
  • bitişleri daha katlanılabilir hale getirmek için uydurulmuş söz. acı ilaçları içilebilir yapmak için şekerle tatlandırmak gibi. sonlar olmadan da başlangıçlar vardır aslında. başlangıçlar için bitişler şart değildir.

acıya katlanamayanların sözüdür her son bir başlangıçtır. tesellidir. oysa dibine kadar yaşanmalıdır ne yaşanıyorsa. acıysa acı, mutluluksa mutluluk.