şükela:  tümü | bugün
 • sistematik olarak kadın haklarını sindiren devlet kurumları, kanunları ve adalet sistemi karşısında görebilen gözlere sahip herkesin arkasında olacağı beyandır.

  örnek
 • her ufak detayda tecavüzcüye tahrik indirimi vermekte problem görmeyen hükümet kontrolündeki yargının, tecavüze uğrayan kadına tahrik indirimini göz önünde bulundurmadığı gibi planlı adam öldürmeden müebbet hapisine hüküm verdiği; tecavüzcüsünü öldürene müebbet hapis cezası haberi ise başka bir

  örnek 2
 • bazen de devlet aracıya gerek görmeden direkt olarak kendi unsurlarıyla tecavüzü gerçekleştirir. sonuçta bunlar doğu'da normal şeylerdir veya kahraman polisimizi karalamaya çalışıyorlardır. iki tane genç kızı özgürlüğünden alıkoymak, cinsel istismar suçlarını gerçekleştiren polislerini yine kendi polisleri vasıtasıyla delil karartmak yoluyla "kurtarmaya" çalışmak ise, bu devletin o büyük dini ahlakını gösterir. (dikkat ederseniz cümlede 3 adet ağır suç var.). (bkz: kayıp kız çocukları polislerin evinde bulundu)

  örnek 3
 • her tecavuzden devlet sorumludur.
  devlet = suan icin akpdir
  dolayisiyla dogru bir onermedir.

  devlet hem uyguladigi/uygulamadigi yaptirimlarla hem de sosyal durusuyla tecavuz, taciz, siddet gibi kadina yonelik islenen suclarda sorumlu konumundadir.

  ozellille su son haftada yasanan siirt'teki kiz cocuklarinin kacirilmasi hususunda devletin goz gore gore avukatlarin dava dosyalarina erisimini engellemesi islenen suca insanlari tesvik etmektedir ayni zamanda aleni bir "biz tecavuzcunun yanindayiz" beyanidir.

  bu tutumun bir diger örnegi de 13 yasinda bir kiz cocuguna 20 kusur devlet gorevlisinin tecavuz etmesi ve daha sonra bu serefsiz pisliklerin sanki baklava calmis da yakalanmis gibi 4 yil ceza almasidir. (bkz: 13'ündeki kıza tecavüz eden 28 kişi)

  siz eger adam öldureni evinizde barindirirsaniz yardim ve yataklik sucundan yillarca hapis yatarsiniz.
  gelin gorun ki devletin suan tecavuzculere yaptigi da yardim ve yatakliktir ve yine devlete gore aslinda bu sucu gerceklestirenlere cezai islem uygulanmalidir.

  sonuc olarak evet devlet tecavuze acik destek vermektedir.
 • devlet eliyle bozulan cezalar buna kanıttır. kadının bastırılmasının en güçlü yüzüdür akp şuan türkiye'de. sistematik olarak kadın ve çocuklara yönelik cinsel şiddet suçlarının arkasında ve destekçisidir.

  örnek 4
 • burada önemli olan algı politikasıdır. erkeğin gözünde kadını kendinden daha aşağı bir varlık olarak konumlandırdıktan sonra kadına karşı şiddet başlar. benzer politikaları, yahudileri farelere benzeten naziler de alman halkı üzerinde gütmüştür. "fare öldürülmesi gereken bir hayvan o zaman yahudileri öldürmekte de sakınca yoktur.". "kadın aşağı bir varlıktır, o zaman aşağılanmasında da bir sakınca yoktur.". devletin kadını nerede gördüğü, adaletin kadını nerede gördüğünü, ahlakın kadını nerede gördüğünü, toplumun kadını nerede gördüğünü, kısacası kadının etrafını saran bütün baskı unsurlarının onu nerede gördüğünü tanımlar. kadının etrafındaki baskılar ona yaklaştıkça yaşayacak alanı küçülür, ve en sonunda öyle bir noktaya gelir ki; kendisine bırakılan küçük alanı özgürlüğü olarak tanımlar ve bundan ziyadesiyle inanılmaz mutlu olur. çünkü tanımlı alana alışmıştır. zaten eşit olmayı hiç düşünemeyecek, ya da mevcut şartların eşitlik olduğuna ikna olacak konuma gelir. artık geldiğimiz nokta budur. bir kadının başına gelen şiddet olaylarını normal görmesi bir ülkenin gelebileceği en kötü noktadır.

  - “kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek."
  mehmet şimşek / akp bakanı

  - “kızlar okuyunca erkekler evlenecek kız bulamıyor."
  erhan ekmekçi / akp il genel meclis üyesi

  - “türk kadını evinin süsüdür."
  vecdi gönül / akp bakanı

  - “evdeki işler yetmiyor mu?"
  veysel eroğlu / akp bakanı / kendisinden iş isteyen kadına.

  daha sonra da ek olarak:

  “bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilemem."
  tayyip erdoğan / dilşat aktaş hakkında.

  - “kadına şiddet abartılıyor."
  tayyip erdoğan / son 7 yılda %1400 artan kadın cinayetleri hakkında.

  - “ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum."
  tayyip erdoğan / kadın dernekleri ile yaptığı toplantıda.

  - “benim bedenim, benim kararım diyenler feminist."
  tayyip erdoğan / kürtaj tartışmaları hakkında.

  - “kürtajı bir cinayet olarak görüyorum."
  tayyip erdoğan / kürtaj tartışmaları hakkında.

  - “tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar."
  recep akdağ / akp bakanı, kürtaj tartışmaları hakkında.

  - “tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masum."
  ayhan sefer üstün / akp milletvekili, insan hakları komisyonu başkanı

  - “tecavüze uğrayan da kürtaj yaptırmamalı.
  bosna’da kadınlar tecavüze uğradı ama doğurdular."
  ayhan sefer üstün / akp milletvekili, insan hakları komisyonu başkanı

  - “kadın ahlaklı olsun, kürtaj yapmak zorunda kalmasın."
  i.melih gökçek / akp ankara belediye başkanı

  - “anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün? anası ölsün."
  i.melih gökçek / akp ankara belediye başkanı

  - “yalnız bırakılan ya davulcuya ya zurnacıya."
  tayyip erdoğan / münevver karabulut cinayeti hakkında.

  - “kızlarına sahip çıksalarmış."
  celalettin cerrah / münevver karabulut cinayeti hakkında.

  - “medya olayları abartıyor. kadına yönelik şiddet algıda seçicilik."
  fatma şahin / akp bakanı

  edit: akp söylemleri, i believe i can fly diyen penguen adlı kullanıcının akp'nin başörtüsü temalı reklamı başlığında ki entrysinden alıntıdır. (bkz: #50874730)
 • bu konu hakkındaki örnekler ne yazık ki saymakla bitmez. hukuğun önünde (demek istediğim gerçek hukuk bizim ülkede ki keyfi versiyonu değil) bütün insanlar eşittir. bugün ki konumuz tahrik indirimleri. tahrik indirimi sizce nedir?, hangi koşullar altında bir cinayette veya tecavüzde uygulanabilir?

  her şeyden önce tecavüz bir insanlık suçudur. işkence gibi. hiç bir şart ve koşulda yapılması haklı veya daha az haksız gösterilemez. bu yüzden kısa etek giymek, bakire olmamak, dul/boşanmış olmak gibi türkiyede ki genel geçer tahrik indirimleri ima ettikleri şeyler bakımından birdir; "kısa etek giymek, bakire olmamak, dul/boşanmış olmak anayasa'da fiilen geçmeyen suçlardır. bu insanlara tecavüz edilmesi daha az yanlıştır.". tartışma türkiyede hep bu nokta üzerinden kurulan "ama"larla devam eder. halbu ki genel ahlak hukuğun alanına girmemelidir. nasıl ki trans, seks işçisi bir kadın(toplumun onu ahlaki olarak kabul etmesi veya etmemesi gerçeğinden bağımsız olarak) tecavüze uğramamalıysa; başka herhangi bir kadın da uğramamalıdır. "tecavüze uğramama" hakkını savunacak makam da devlettir.

  şimdi hal böyleyken tecavüz davalarında tahrik indirimleri keyfileştirildiğinde, bu sefer sırf tecavüz hafif bir suç görünümüne gelmiyor aynı zamanda belli bir kesime tecavüz hafif bir suç haline gelmiş oluyor. yani hali hazırda cinsel tatminsizliğinin acısına bir mağdur arayan potansiyel suçlu, en az ceza ile sonuçlanacak dava ihtimalini düşünüyor. ve tahrik indirimleri kime şiddet uygulanacağı konusunda bir kılavuza dönüşüyor. bu kesimde ki insanlar hakkında algı yaratılıyor. "gavur"ların kendileriyle sevişmek için çıldırdığına inanıp da turistlere tecavüz eden kesim de bu algının ürünüdür.

  örnek 5
  örnek 6

  aynı algıyı kendi üzerimizde uygulayalım. yukarda ki örnekte adres sorduğu adamlar tarafından cinsel şiddete maruz kalan turist kadının haberine, aşağıda ki örnekte sarhoş olup sahilde iç çamaşırlarıyla yürüdüğü için cinsel şiddete maruz kalan turist kadının haberinden daha çok üzüldüyseniz; gözlerinizde ki tecavüzde haklılık veya haksızlık arayan gözlüklerinizi çıkarmanızı tavsiye ederim.
 • artık 18 yaşından küçük çocuklara tecavüz eden yetişkinler de "rıza vardı" ibaresinden yararlanabilecek!

  onlar konuşur akp yapar gerçekten.

  tecavüzün ve tecavüzcünün dostu.

  örnek 7
 • yıllar sonra geldiğimiz durum herkesin bildiği kimsenin insaniyet göstermediği durumdur. "yeni türkiye" beraberinde "yeni" bir "ahlak" getirmiştir. bu ahlaka göre kimse bilmedikçe her şey olur, vicdan yoktur ve kendi yaptığı ortaya çıkana kadar da açıkça suçu en çok ayıplayan kişiler yine suçlulardır. bunlar cinsel suçlar için de böyledir, hırsızlık için de, vergi kaçakçılığı için de, rüşvet için de, şiddet içinde. ama biz yine suçların, olayların en mide kaldıranına bakalım.

  örnek 8