• emrah serbes'in bir solukta okunan, güzel detaylarla süslü, anlatımı oldukça sağlam romanı. sadece anlatım değil, hikaye de kurgu da sağlam.

kendisinin ilk romanıymış, benim de okuduğum ilk emrah serbes romanıydı. bu durumda okunacak kitaplara bir de son hafriyat eklendi demektir.
  • (bkz: behzat ç)
  • bir kitapçıya gitsem, üstünde "bir ankara polisiyesi" yazan kitap bana ilgi çekici gelmezdi. bir iki sayfasını okumaya niyetlenip ayak üstü okusaydım o kitapçıdan çıkmak zor olur, yazarın diğer kitaplarını da arayıp bulur ancak öyle çıkabilirdim. olay tam olarak böyle gerçekleşmedi ama ben her temas iz bırakır'ı bitirdikten sonra ankara'yla ilgili 'yetenek çıkarır' efsanesine ve yazarın diğer ankara polisiyesini okuduktan sonra da bunun onun için bir tesadüf olmadığına inandım.
    her temas iz bırakır, yazarın, yeteneklerini gözümüze sokmadan, ustaca yarattığı bir karakterin başından geçenleri gerçeklikten uzaklaştırmadan, samimiyeti hiçbir satırda elden kaçırmadan yazdığı bir kitap. bir film izlerken kahraman üzülünce üzülür, kaybedince hırslanırsınız ya bu kitabı okurken izliyorsunuz, izlerken yaşıyorsunuz. ankara'da yaşayan, hayatının bir dönemini orada geçirmiş biri için pek anlamlı bir kitap.
  • arkadaşıma doğum günü hediyesi alacaktım bu kitabı dün. okuduk, beğendik, okumak isteyen arkadaşımıza da hediye edelim dedik ama bulmak ne mümkün? kadıköy'deki kitap evlerini, akmar'daki tüm kitapçıları, sahafları gezip umudu kesmişken son anda buldum. imge'ye girdim, "emrah serbes-her temas iz bırakır var mı?" dedim kasada benden önceki kişi ve kasiyer bi güldü, baktım benden önceki kişi de erken kaybedenler'i almış.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • emrah serbes'in bu şahane romanı başkahramanı behzat ç.'nin ismiyle dizi yapılmış. çok uzun zaman sonra bir türk dizisini takip edeceğim ama adorno'dan göndermelerle süslenmiş, satır aralarında polise, sisteme, egemenlere güzel güzel saydıran bu kitabın ne kadar orijinaline sadık kalınarak ekrana getirileceğini de tereddütle bekliyorum.
  • ne teması olduğuna bağlıdır. kızgın bir ütünün tabanı ile temas edilmişse iz bırakması kaçınılmazdır.
  • "iyi de ortaam, temas var temas var" sözünü sahanın dışına iten güçlü bir söz. zira dendiğine göre her temas iz bırakıyormuş.
  • her boku sansürleyen televizyon kanalları 216sını ağzından düşürmeyen behzat ç.'yi sigarasına çiçek koyarak mı gösterecek ne yapacak bilemiyorum zira 216sız behzat ç. ne kadar behzat ç. olur orasını kitabı okuyanlar bilir. umarım bu kitaptan uyarlama dizi hayal kırıklığı yaratmaz. kitabın uyarlaması hakkıyla yapılabilecekse eyvallah ama zor gibi sanki.
  • yurdum polisi, kendi trajedisi içinde herhalde hiç bu kadar güzel anlatılmamıştır. kolaya kaçmadan, görmezden gelmeden, kin kusmadan, polis teşkilatına ve mevcut ideolojisine bu kadar uzak bir yazarın bu kadar "içerden" bir hikaye anlatması takdire şayan.

emrah serbes çok iyi bir gözlemci, müthiş bir kurgucu, sağlam bir yaratıcı olduğunu daha ilk kitapta kanıtlıyor, ne diyeyim. önüme gelene kitabı övüyorum, emrah serbes telif haklarının ancak kitapları yazarken içtiği sigaraların masrafını karşıladığını söylüyor. üzülüyorum, onun için çalışıyorum.
hesabın var mı? giriş yap