şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.sabah.com.tr/…/her-universiteye-2-rektor

  bir tanesi ile uğraşamayan üniversiteliler artık 2 tanesi ile baş etmek zorunda kalacak..

  bu arada iki rektörden birisi idari diğeri akademik rektör olacakmış. akademik rektör akademisyenlerden seçilecekken idari rektör akademisyen olmayan; belediye başkanı veya oda başkanı gibi kimselerden seçilecekmiş. sizin de burnunuza kötü kokular geliyor mu?

  (bkz: melih gökçek'in odtü rektörü olması)
 • mantığa gel yalnız:

  --- spoiler ---
  "şimdi düşünün çok muazzam bir kalp uzmanı ya da elektronik mühendisi profesör veya bir felsefeci, pat diye karşınıza çıkıyor ve idareci oluyor. 10 bin kişiyi idare ediyor. bunun kaynak israfı olduğu kanaatindeyim. mevcut rektörlük seçimlerinde benim siyaset hayatımda görmediğim çirkinlikler oluyor. birden buna geçilebilir mi o ayrı ama akademik rektörün ayrı üniversite yöneticilerinin ayrı olması lazım. o yöneticilerin, üniversiteleri başarılı şirketlerin yöneticileri gibi idare etmesi lazım." gül, idareci ismin 'iyi yönetici' olmasının yeterli olacağını, akademik kariyer taşımalarının şart olmadığını belirtti.
  --- spoiler ---

  sanki duyan da rektör bütün akademik kariyerini bırakıp idarecilik yapıyor sanır. (kaldı ki adam zaten birşeylerden feragat etmeyi göze almasa rektörlük yarışına girmez.) bu şeye benziyor, "yahu bir başbakan hem iç işlerle hem dış işlerle nasıl ilgilensin, en iyisi biz içişleri başbakanı ve dışişleri başbakanı diye iki başbakana sahip olalım".
  koy rektörün altına idarecilikte yetenekli birilerini (ki zaten şimdiye kadar böyle birşey olmamışsa ayıp) o götürsün idarecilik faaliyetlerinin çoğunu. tepede de direk rektöre bağlı olsun.

  ama niyet başka herhalde.
 • birinin adı rek digerinin tör olursa tadından yenmeyecek iki yeni makam ortaya çıkarmaya namzet uygulama. hangisi hangisi olacak ona karar veremedim ama . .
 • trollerden birisinin açtığı başlıktır diye girdim ve ciddi olduğunu gördüm. son zamanlardaki en saçma fikirlerden birisi. harvard eski dekanlarından henry rosovsky'nin üniversite adlı kitabında bu konudan bahsedilmiştir ve düzenin işlemeyeceği açıklanmıştır. hadi öğrencilere bile inanmıyorsun, e adam yazmış koca harvard dekanı.
 • tek bir kişi için oldukça geniş yetkiye sahip olan rektörlük unvanının ikiye bölünmesi hadisesidir.

  rektör diyip geçmemek lazım, yurt dışına gidecek akademik personelin yolluğunun onaylanmasından tutun da, yeni yapılacak halı sahanın zemininin hangi madde olacağına kadar bütün yetkiler tek bir unvanda toplanmıştır. hatta idari personelin görev yeri değişikliği gibi tamamen idari bir karar dahi rektörün imzası olmadan gerçekleşememekte olup bu bürokrasi yüzünden akademik çalışmalara yeteri kadar zaman ayıramayan rektörler vardır ülkemizde.

  yapılırsa, mevcut hükümetin yaptığı güzel icraatlardan birisi olur.
 • rektörün altına idari işlerden sorumlu rektör yardımcısı atanarak çözülebilecek durum.

  fazla şehit haberi geldi tabi.

  (bkz: hükümetin alternatif gündem değiştirme girişimleri)
 • hükümet içindeki muhalif sesleri harekete geçirebilecek girişim. (bkz: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18408990.asp)
 • klasik bir cemaat modelidir. gülen cemaatinde, şirketlerde, vakıflarda vs. ikili yönetim vardır. biri profesyonel yöneticidir diğeri cemaati temsil eden manevi ağabey. ikisi zaman zaman çatışır sonra ağabeyin dediği olur. bir tür denetim mekanizmasıdır. uzun vadede tüm yapılar için çökecek bir girişimdir.

  üniversitelere gelirsek, türkiye islamcılarını tanıyan bir islamcı olarak açıkça yazayım: bu ikinci rektörlerin bir çoğu ilahiyatçı olacak. akademik rektör bilimsel gelişmeyle ilgilenirken, ilahiyatçı ikinci adam ihalelerle, personel işleriyle ilgilenecek. kadrolaşma ve servet dağıtımı işlerini yönetecek. malum bizim islamcılar için devletin tüm bürokratik kademeleri toplumsal yapıyı fethetmek için birer basamaktır. bu ikinci adam network kablosu ihalesini kayserili islamcı üreticiye vererek cihat yaptığını sanacak. mutlu olacak.

  uff çok sıkıcı bile ülkedeyiz lan. gitmek istiyorum.
 • gereksiz bir düşüncedir. üniversitelerde görevi cumhurbaşkanının tanımladığı işe karşılık gelen genel sekreter kadrosu zaten mevcuttur. ha, çoğu üniversite rektörü seçimlerde kendisini destekleyenlere dağıttığı dekanlık, yüksekokul müdürlüğü gibi ulufeler yeterli gelmediğinden bu kadroya da kendine yandaş bir akademisyeni vekaleten atamaktadır. bu durumu engellersiniz, olur biter.