şükela:  tümü | bugün
  • izmir büyük şehir belediyesinin sloganı.

her yer izmir gibi olsun mantığı ile, komple gelişen, gelişmekte olan illeri de kendine benzetip köy yapacak.

arkadaş anlamıyorum, vallahi billahi anlamıyorum.

* bakın karşıyaka da %70 vuruyor. bakın %70.
    bunla beraber karşıyaka sahil ağlıyor. temizlik hak getire. bir ara sahilde en azından çimler falan vardı, şimdi çimler gitmiş, kara toprak.

* ulaşım! "gidemediğin yer senin değildir." arkadaş, daha bir kaç sene önce, menemen'den izmir garajına eshot çıktı. ondan önce dolmuşa talim ediyoruz. hoş o eshotun çıkması hakkında, çeşitli dedikodular da var. kimseyi zan altında bırakmayalım.
    bizlerin izmire eshot la gitmeye hakkı yok mu yani. karşıyaka, mavişehir, konak gibi yerlerden kaç tane eshot kalkıyor, buna rağmen buradan sadece bir tane. tek bir tane.
    hadi ona eyvallah çekelim.
    belli bir saatten sonra ulaşım kesiliyor! ben ve benim gibilerin özgürlüğü kısıtlanıyor! belli bir saatten sonra dönmek zorundasın. dönmezsen metro yok, hadi var diyelim, indiğin yerde eshot yok. - gelene kadar saat oluyor sana 1-
    hiiiç bana baykuş seferler demeyin, girin bakın nerelere gidiyor. havaş özel bir firma o bile, mavişehir sevici.

* dikkatinizi çekti mi bilemem, lakin izmir tanıtım filmleri -genellikle, bakın eski foça falan olur, ben genellikle diyorum- karşıyaka sahilden mavişehir, konaktan balçovaya oralar gösterilir, kordonda mutlu insanlar gösterilir. ki mutlu olunmayacak gibi de değildir. buna rağmen kıyı izmir harici yerler, - efes gibi- özel yerler olmazsa cinnah gösterilmez. zaten oraya insanlar neden gitsin, birayı 2 3 liraya pahalı kordonda satan tekel kazansın. izmir dediğin yer körfez zaten dimi!

* körfez demişken, izmirler malumun yeşili sever, bende 20 küsür senelik bir izmirli olarak severim yalan değil. neyse karşıyakadan binin vapura, karşıya geçerken bir güzel tepelere bakın. çarpık kentleşmenin güzide örnekleri, nasıl yenmiş o yeşiller de binmiş o tepelere evler. kimler izin vermiş.
    geçen bir post gördüm, neymiş çiçek ezilmezmiş izmir gibi yerde.
    art niyetli olamayan arkadaşlar, katılacaktır, kordonun normal hali nasıldır. yerler, çiğdem çekirdekleriyle kaplıdır. içilen içecek kutuları efrafta. bakın adamlar, çöp koymuş ona götürüp atmayanlar var, sonra japonlara özenip ay biz izmirliyiz havasına girenler var. (bkz: kıçına tüy takmak seni tavuk yapmaz)

* izmir cumhuriyet kurulduğunda, ülkenin en büyük ikinci iliydi. sonradan 3 oldu. şimdi dördüncülüğe emin adımlarla gidiyor.
    bakın 2 sene önceki rakamlarla, bu ülkenin en fazla ihracat yapan ikinci ili. kıl payı bursanın önündeydi. bursa gümbür gümbür geliyor. kocaeli, konya falan onlar da şişiyor yavaş yavaş.
    buna rağmen izmir de hala, doğru düzgün bir sanayileşme yok! tuttukları yere evkalar gibi, sanayi sitesi dikiliyor, sonra haydi allaha emanet.
    izmir havalimanı türkiye'nin en fazla uçak inen 5.havalimanı kaynak
    antalya ankara yı geçip, 3. oluyor.
    izmirin antalya dan eksiği yok, sanayisi ile kültürüyle fazlası var.
    bunla beraber durum ortada!

* stad meselesi zaten ortada. 2.lig de 1. ligde kaç takım var siz sayın - azıcık abartmak gerekirse 30 dakikalık arayla her ilçe bir takım çıkardı- yorumsuz.

* şimdi çıkardığı, gittiğin kadar öde kısmı zaten rezalet. aynı paraya bu kadar zamandır gidiyordum, problem yok, bir sabah uyanıyoruz, gittiğin kadar öde. kaç kişi parasını geri çekmeyi unuttuda belediyeye kaldı o para. resmen tuzak!

* kredi kartı kullanan yerler var. bunla beraber çağı yakalayan, çağdaş izmir hala izmirim kart kullanıyor. hatırlayanlar bilir, bu izmirim karttan önce kent kart vardı. sistem saat gibi çalışıyordu. sonra bir sabah, kartları yenileyin, izmirim karta geçiyoruz. kart yenilemek tabi ücretsiz değil. eski kent kartlar atıldı, yeni izmirim kartlar alındı, batarya aktarmayı bilmeyenler, unutanların parasıda artık ne olduysa bilemiyorum.

* atatürkcü diye takılırlar. ben çevremden, üniversiteden vb. ortamlardan biliyorum atatürk ilkelerini sayamazlar, nutuk nedir bilmezler, bırakın nutuğu kitap yüzü görmezler, 4000 küsür kitap okuyan adamın fikrini savunur, biz kemalistiz, yer gök izmir de atatürk derler.
    hani islam inanışında öldün mü birini görme şeysi var ya, en çok görmek istediğim insan atatürk. ama hani olur ya bir şeyi seversin başkasında böyle hak etmeden o sevdiğin şeyle övünür, hah bu da öyle bir şey. bi numaraları, yok t-shirt ile dövme yapıp, atatürkçü takılıyorlar.
    belediye de bunu kullandı mı hooop oylar oraya!

* dahası da var. aklıma geldikçe yazacağım. her yer izmir gibi olsun derken bunlardan bahsediyorlar. ama sosyal medya da izmir çok güzel gelsene.
    birde bunları deyince beğenmiyorsan, git demezler mi! sanki babasının toprağı. sen git. ben niye gidiyorum anasını satim. hani demokrasi, hani fikir özgürlüğü, hemen bir de akp li derler. yav arkadaşım belediyecilikte particilik yapmayın ya! bakın izmirin kaç ilçesi bu durumda. hizmet yok! ama oy var. neye göre atıyorsun, o zaman sen bu oyu!

* eski fuar girişinde eski başkanım, "izmir fuarlar şehri olsun" derdi. yeni fuar alanı yapıldı, yapıldı yapılmasına da, ana habere çıkan kaç fuar izmir de yapıldı! bir ara otomobil fuarı vardı, heves ettik gittik. sokakta ki arabaların aynıları, ne öyle haberlerde ki gibi, havalı markalar, ne etkinlikler.
    bu mudur, rahmetlinin arzusunu gerçekleştirme şekliniz!

* izmir umut demek ya, kurtarılmış bölge ya, kıyamet kopsa bile millet buraya geliyor ya, gelin daha güzel bir izmir yaratalım daha temiz, yav içiniz hiç mi sızlamıyor ya! gül gibi şehir hergün eriyor!
  • 10 yıldır izmir’de yaşayan biri olarak sormak istiyorum;

<caps on>
    neden amk?
    <caps off)
  • (bkz: bütün şehirler taşra kasabasına dönsün) şeklide devam etmesi gereken belediye sloganı.
    15 senede florida olabilecek kapasideki şehri taşra kasabasına çevirip şehrin insanının yüzüne bakmadılar.
    tunceli, kars, erzincan, diyarbakır hatta rize'den (evet rize) adam ithal edip belediye'ye falan soktular.
    benim ne belediye ile ne devletle işim olmaz, suyunu içmedim ikisinin de , ama insanın zoruna gidiyor. bizim gidiyor da bu oy vermeye devam edenlerin nasıl gitmiyor anlamak mümkün değil. adamların çocukları falan işsiz anasını satim.
  • had gel köyümüze geri dönelim, fadimenin düğününde halay çekelim tadında bir temenni.
  • her yer izmir gibi olsun önermesinden eğer olumlu bir sonuç bekliyor isek, izmir’lileri klonlayıp her şehre bir miktar göndermemiz gerekir. zira izmir’in şehir olarak bir esprisi yoktur. hiç görmediğim diyarbakır’ın buradan iyi olabileceğine inancım tamdır yani. o derece.

not: işbu entry 1 saatlik servis yolculuğunda 46293629362827. çukurdan geçerken girilmiştir.
  • değiştirlmesi veya kaldırılması gereken bir slogan.

doğma büyüme izmirliyim. son 15 senedir türkiyenin farklı farklı şehirkerinde yaşadım ancak ailem izmirde yaşamaya devam ettiği için bu şehirle olan bu bağım hiçbir zaman kopmadı, çok sık olarak izmire gelmekteyim. bununla birlikte türkiyedeki kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna hemen hemen herşehrine gittim
    bunun yanısıra dünyada farklı kıtalarda birçok şehirlerde bulundum, kırsallarında gezdim, toplu taşıma kullandım, arabayla gezdim, yürüdüm, bisiklete bindim.
    benim çıkardığım sonuç, izmir dünya standartlarının ortalamasının üzerinde bir şehirdir. bunları söylerken şunları göz önünde bulunduruyorum;
    çevre düzenleme-park bahçe çocuk oyun alanları ve bunlara ulaşım kokaylığı
    toplu taşıma - havalimanı otobüs tren terminal ulaşımı
    sosyal hayat
    alt yapı kanalizasyon vs
    barajlar temiz su
    kırsal kesimine veya sayfiye yerlerine ulaşım
    turizm tatil bölgelerinin sayısı ve yakınkığı
    mutfak
    aldığınız bir hizmette size hizmet verenlerin tavrı (devlet/belediye veya özel sektör)

şimdilik bunlar aklıma geliyor, dediğim gibi izmir ortalamının üzerinde bir şehirdir.
    ancak her yer izmir gibi olsun sloganını bugün yolda giderken gördüm. bu bana çok faşistçe kokan bir slogan geldi. .