şükela:  tümü | bugün
  • yunanlı filozof ve astronom. platon'un öğrencisi olan herakleides'in platon'dan sonra akademiyi yönettiği söylenir. hayatının ikinci yarısını karadeniz ereğlisi'nde geçirdi, orada derin bilgisiyle tanındı. felsefe ve bilim alanlarında eserler verdi. dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü söyleyen ilk bilgindir.

    merkür ve venüs'ün görünür hareketini, bu iki gezegenin güneş'in çevresinde dönmesiyle açıklayarak doğru biçimde yorumladı. herakleides'in, öteki gezegenlerin de güneş'in çevresinde döndüğünü saptayıp saptamadığı bilinmemektedir. eski pythagorasçılar üzerine yer yer gerçekten uzaklaşan bir felsefi roman yazdı. homeros, hesiodos ve arkhilokhos ile ilgili inceleme eserleri vardır.
  • m.ö. 4. yüzyılın başlarında pontus'ta doğan herakleides'in yaşam öyküsüne dair çok az şey bilinmektedir. atina'ya göç edip platon'un öğrencisi olmuş ve daha sonra doğduğu kente geri dönmüştür.

    pontuslu herakleides, felsefe ve mitoloji üzerine birçok yapıt vermiştir. fakat, bilim tarihinde daha çok kurmuş olduğu yeni bir evren modeli ile tanınmaktadır. herakleides'e göre evren sonsuzdur ve yer, güneş sisteminin merkezinde bulunmaktadır. aynı zamanda gezegenlerin ve yıldızların günlük hareketlerinin, yer'in kendi ekseni etrafındaki dolanımından kaynaklandığını söyleyerek, 24 saatlik günlük değişimleri doğru bir şekilde açıklamıştır.
  • aristoteles'in çağdaşı pontuslu düşünür, bilimadamı.
    venüs ile merkür'ün güneşin etrafında döndüğünü keşfetmiştir. platon'un öğrencisi olmasına rağmen görüşleri çok tutulmamıştır. bu nedenle hakkettiği bilinirliğe ulaşamamıştır. hatta çeşitli kaynaklarda züppe olarak tasvir edilmektedir.
  • edebiyattan anlayan bir ekşi sözlük yazarı.
hesabın var mı? giriş yap