şükela:  tümü | bugün
 • (herakles)

  zeus ve miken kralının kızı alkmene'nin erkek ewlatları. tanrı hades, büyüyüp babasından taraf olunca kendisini alt edeceği düşüncesiyle elemanlarını gönderip o çocuğa bi iksir içirip onu ölümlü yapmak istemektedir... elemanlar iksirin tamamını içiremezler, çocuk da ölümlü olur ama tanrısal güçleri wardır. bi aile bulur onu büyütür, sever okşar.... daha sonra olayı annatırlar, o da kendi özünü öğrenmek zeus'a ulaşmak için aramaya başlar; o ki herculestir.. hey ki hey...

  hera ise, zeus'un bu kaçamağı yaptığını çakozlayınca, hercules'in başına bela olmak için, habire onun karşısına engeller çıkarmış, hatta çıldırıp, karısını ve çocuklarını öldürmesine neden olmuşturtur, derler.

  mitoloji'de, herakles'in görevleri olarak geçen, miken kralının herkül'e yaptırdığı 12 iş ise şöyle listelenir:

  1) hiç bir silahın işlemediği nemea aslanını boğarak öldürmek, bir nevi katletmek.
  2) lerna bataklığındaki 9 başlı ejderi hakkın rahmetine kavuşturmak.
  3) artemis'in kutsal hayvanlarından kyreneia geyiğini yakalayıvermek.
  4) erymanthos dağında yaşayan büyük yaban domuzunu canlı ele geçirmek.
  5) augias'ın ahırlarını bir günde cillop gibi yapmak (iki büyük ırmağın yataklarını değiştirip ahırlardan geçirerek)
  6) stymphalos'da yaşayan ve o bölgedeki insanların rahatını kaçıran kuşları athena'nın yardımıyla defetmek.
  7) girit'e gidip poseidon'un minos'a verdiği azgın boğayı getirmek
  8) troya kralı diomedes'in insan eti yiyen kısraklarını yakalamak (ki bunun için evvela diomedes'i temizlemiştir)
  9) amazonlar kraliçesi hippolyte'den kemerini almak. kemeri almak için kraliçe ile anlaşmış, ancak hera'nın kışkırtmasıyla amazonlar, herakles'e saldırmış, herakles de kraliçeyi öldürmek zorunda kalmıştır.
  10) okeanos'un bir adasında bulunan 3 gövdeli dev geryoneus'un sığırlarını çalıp çırpmak.
  11) hesperidler'in altın elmalarını getirmek
  12) hermes'in ölüler ülkesini koruyan cerberus adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak (kerberos'u daha sonra geri götürmüştür, ayıp olmasın diye).

  bu işler bittikten sonra, laf aramızda lydia kraliçesi omphale'nin hizmetinde bir yıl kadın kılığında çalışmış, yün eğirmiş, pozlara girmiştir.

  başka nice olayından sonra, adamın biri karısına yaptığı yamuktan dolayı herakles'e saldırıvermiş, onu oklarıyla yaralamış at adamların kanıyla kaplanmış gömleği herakles'in vicuduna yaptıştırarak onu tutuşturmuştur. acılara dayanamayan herakles, koca bir ateş yaktırmış, içine atlayıp, entihar etmiştir. ölümüne dayanamayan zeus ve diğer tanrılar tarafından olympos'ta ölümsüzlük bağışlanmıştır kendisine.
 • (bkz: herkul)
 • (bkz: heracles)
 • dizisinde bize gösterilenden biraz farklı bir kahramanmış herkül.gerçekten çok güçlü, merhametli, iyilik ve sevgi dolu imiş ama biraz yarım akıllıymış. çabuk sinirlenip yapmaması gereken şeyler yapar daha sonra pişman olarak kendisini öncelikle kendine affetirebilmek için canını dişine takar,çok çalışırmış..bir keresinde sıcaktan bunalan, çok terleyen herkül güneşe acayip sinirlenmiş ve oklarını fırlatarak onu yoketmeye çalışmış..apollonla birbirlerine girmek üzerelerken zeus aralarını yapmış..tanrılar bile bazen bu deli gücünden korkar daha doğrusu çekinirlermış,bazen de delidir ne yapsa yeridir deyip güler geçerlermiş..
 • çizgiroman dünyasinda sık sık geçen, hulk'la karşilaşan, ve benim de bir wolverine macerasinda gördüğüm yari tanri...
 • zeus'la alkmene'nin oglu.nice buyuk i$ler ba$aran,bu arada dunyamizi butun agirligiyla ta$iyan kahraman. shakespeare in globe tiyatrosunun kapisinda dunyayi sirtinda ta$iyan heracles'in resmi varmi$.hamlet'in sorusunu rosenkrantz'in "herakles'i bile sirtindaki dunyayla birlikte alt ettiler" demesi globe tiyatrosunun kapisinda ve belki sahnesindeki herakles'i sirtinda tasidigi yer toparlagiyla gosteren resimle ilgilidir.

  kaynak:hamlet,remzi kitabevi,"hamlette sozu gecen ozel adlar",sayfa 183..
 • alistigimiz kahraman kavrami disinda biraz kaypakliga sahip kahramanimsi.. bu ve benzeri bazi acilardan odysseus'a benzer..
 • yunan mitolojisinde sık sık epilepsi nöbetleri geçirdiği ve bu nöbetler sırasında insanlara saldırıp öldürdüğü söylenen efsanevi kişi.
 • çok eski hint yapımı olan herkülden,eski dünya vücut şampiyonu lou ferrigno'nun canladırdığına oradan tv dizisine kadar yapılan bütün herkül uyarlamalarında aralarında en başarılı olanı 1998 yapımı olan disney animasyonu uyarlamasıdır.. sinefil bir insan için must kategorindedir.
hesabın var mı? giriş yap