şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • 50 yıl önce kaçırıldığı isviçre'den türkiye'ye getirilmiş.

  http://www.hurriyet.com.tr/…ahdi-turkiyede-40578244

  böylesi büyüklükteki ve önemli bir eser nasıl kaçırılıyor anlamak mümkün değil. gerçi koskoca pergamon müzesi diye bir gerçek var.
 • (bkz: herakles)
 • pasquale camera adında eski bir polisin halen nedeni bilinmeyen bir sebeple uyuya kalmasıyla gerçekleştirdiği kazanın ardından bugün "medici skandalı" olarak anılan ve italya'nın 1995 yılında yaptığı başvuruyla isviçre'nin serbest bölge uygulamalarını değiştirmesine neden olan olaylar zinciri sonucu 2010 yılında bir depoda bulunan lahit, bugün itibarıyla türkiye'ye gönderilecektir.

  pasquale camera'nın eski bir polis memuru olduğu ve kazanın ardından hayatını kaybettiği bilinmektedir. diğer yandan öldüğünde bulunduğu aracın içerisinde on çalıntı eski sanat eserinin fotoğrafı bulunmuştur. yapılan araştırmalar camera'nın bir mezar hırsızı olduğunu ortaya koymuş, evinde de çalıştığı organizasyona dair elle çizilmiş şemalar ve bilgilere ulaşılmıştır.

  italya polisi bu noktada isviçre'deki yetkililere başvurmuş ve cenevre serbest bölgesinde giacomo medici adındaki bir antikacının deposunu tetkik etmesini istemiştir. bu baskın isviçre'nin sadece medici'nin depolarında 10 binlerce antika eser bulmasına neden olmuştur.

  böylece serbest bölgelerde tarihi eser kaçakçılığının çok kolay olduğunu fark eden isviçre imajını da düzeltebilmek için kanunlarında değişiklik yapmış ve unesco’nun kültür varlıklarının kanunsuz ticaretinin önlenmesine ilişkin 1970 sözleşmesi’ni imzalamıştır. ayrıca, bu depolara envanter tutma zorunluluğu getirilmiştir. gümrük idaresi depoları denetleyerek, envanter bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol etme yetkisine sahiptir. herakles lahdi de 2010’da böyle bir kontrol sırasında fark edilmiştir.