şükela:  tümü | bugün
  • manhattan icinde herhangi bir duzen ya da plana uymadan ilerledigi icin taksi soforlerinin cok sevdigi broadway'in, yedinci cadde ile cakisip times square'i olusturmasindan yaklasik 10 blok sonra(bazilarina gore once) bu kez 34th street civarlarinda 6th avenue ile cakisarak olusturdugu kavsak.
    meydan diye cevirmiyorum zira benim kafamda meydan deyince dairesel bir alan canlaniyor. bana sorsaniz ucgen diyecegim bu square'i meydan diye cevirmeyi torelerimize aykiri buluyorum.
    times square'e adini veren cerideyi* herkes bilir de herald square'e adini vereni zamanin otesinde kalmis. isbu gazete new york herald adiyla bilinip 1800'lerin ilk yarisindan 1920'lere kadar nerdeyse 100 yil new york'un en cok okunan gazetesi olmus. square'in kuzey cephesinden bakan ofisinden yillar yili gazeteyi yoneten sahibi james gordon bennett ne kadar inkar etse de new yorklular o gazeteyi racist egilimiyle hatirliyorlar. baba oldukten sonra ayni isimli jr sahip, gazeteyi new york tribune'le karistirmis ve adi new york herald tribune olmus. hayirsiz evlat jr benett, paris'e yerleserek gazetenin paris baskisinin basina gecmis ama daha sonra da onu da satmak zorunda kalmis.
    simdi bu gazetenin ismindeki tribune, herald gibi tanidik gelen laflardan gazetenin akibeti hakkinda zaten bi sonuca ulasmissinizdir. 1960'li yillarda new york times - washington post konsorsiyumu new york herald tribune gazetesinin bu paris baskisini satin alarak adini international herald tribune koymuslar. gunumuzde artik tamami new york times'in olan gazete malum-u aliniz hala yayinlaniyor ve dunyaya batidan katilanlarin kuresellesmeye nerden gidebiliriz sorusuna direction referansi olmaya calisiyor. international gazetenin new yorklu dedesinden yadigar kalan herald square ise new york'a dogu yakasindan katilan bayan turistlerin "macy's 'e nasil gidebilirim?" sorularina yanit verebilmek icin direction referansi olmus.
    herald square deyince butun eski kafali new yorker'lar hemen "remember me to herald square" diye mirildanirlar. vatan bayrak temali sarkilariyla unlu bir zamanlarin broadway sovcusu george cohan'in 'benden selam soyle broadway beyi'ne anlamina gelen give my regards to broadway adli unlu sarkisinda gecer bu ifade;

give my regards to broadway,
    remember me to herald square,
    tell all the gang at forty-second street,
    that i will soon be there;
    tey tey tey
    ...
  • daha yakından görmek isteyenler için buyrun herald square