şükela:  tümü | bugün
 • bir abd baskani.. (bkz: babylon)
 • amerikanin otuzbirinci baskani... herbert hoover stanford university mezunu olup, baskan olduktan sonra okula kendi adina bina yaptirmaya karar vermistir. bina nasul olsun prezident bey? dedilerinde ise: soole uzun bisiyler olsun, okulun her yerinden gozuksun, zengin misali demistir. adina yapilan hoover tower hakikaten okulun her yerinden gozukur. (bkz: gavur yapiyor abi)
 • 1929 ekonomik krizi zamanındaki amerikan başkanı. "a chicken in every pot" lafı ile meşhur ve rezil olmuştur. turkce meali: her tencerede bir tavuk. bizdeki her kosede bir milyoner lafinin premature hali...
 • kendisi maden mühendisidir,madencilik ilkeleri,hürriyete meydan okuyanlar ve sürekli barış için temeller adlı eserleri vardır.
 • olimpiyatların açılışına katılmamış ilk devlet büyüğü.
 • en büyük talihsizliği kara perşembe'yi yaşamış olması olan abd devlet başkanı.kendisi bir cumhuriyetçi olup koltuğunu demokrat roosevelt'e bırakmıştır.

  yıllar sonra gelen edit:bir suser dostun uyarısı üzerine entry'deki bilgi yanlışlığı düzeltilmiştir.

  yıllar sonra gelen ikinci edit:başka bir suser dostun uyarısı üzerine entry'deki diğer bilgi yanlışlığı da düzeltilmiştir. arkadaş entry'de doğru laf yokmuş resmen, ekşi sözlük olarak el birliğiyle baştan yarattık entry'yi...
 • 1912 yılında agricola'nın mineroloji çalışmalarını içeren metalurji kitabını latince'den ingilizce'ye ilk kez çeviren maden mühendisi ve amerika başkanı.
 • kendisi sabık abd başkanlarından olup beyaz eşya firması ile hiçbir alakası yoktur.
 • son zamanlarda özellikle amerikan basınında donald trump ile fazlasıyla kıyaslanan eski amerikan başkanı. evet, hoover'ın büyük buhran dönemi yöneticiliği gerçekten de bir başarısızlık abidesidir ve evet, hoover büyük buhranın amerika kökenli değil avrupa kökenli olduğunu iddia ederek suçu kendi sistemi yerine başka yerde aramış bir figürdür fakat herbert hoover ile donald trump'ı belli başlı benzerlikler içinden kıyaslamak bile tarihbilmezlik gerçekten.

  bir kere hoover büyük buhrana kadar işlediğini düşündüğü amerikan sisteminden çıkmış bir "self-made man"dir, yani kodaman bir şirket sahibi değildir hatta şirketlerin pek de hoşuna gidecek fikirleri yoktur keza hoover tekelleşmeye ve şirketlerin fazla güçlenmesine karşı bir adamdı, hatta kendisi baya bireycilik üzerine ideoloji kurmuş ve sistemi sürükleyecek, götürecek olanın ve asıl gelişimi sağlayacak olanın gruplar, şirketler değil bireyler olduğunu, bu yüzden bireylere sağlanacak fırsat eşitliğinin hükümet tarafından korunmasının elzemliğine değinen biridir.

  hoover fazlasıyla muhafazakar bir insandır amerikan sistemine karşı ve müdahale etmesi gerektiği yerde, bunu yapmamış ve sistemin kendini toplayacağına inanmıştır, bu da kendisini bitiren detaydır zaten keza kendisi devlet müdahaleciliğine sonuna kadar karşı olsa dahi, böyle bir kriz ortamında federal hükümetin eyleme geçmesi de sorumluluklarının bir parçasıdır. ilginç bir adamdır herbert hoover, aynı zamanda kırılma anlarında şu klasik 2 dönem republican 2 dönem democratic geleneğinin kırılabileceğine gösteren figürlerdendir (gerçi kendisinden önce zaten 2 dönem republicanlar almıştır başkanlığı da ama o dönemler ilginç zamanlar, fdr da üst üste dört seçim aldı neticede), tıpkı baba bush ve jimmy carter gibi, bakalım donald trump da bu listeye eklenecek mi? hatta trump tıpkı hoover'ın yarattığı gibi bir travma yaratıp uzunca bir süre cumhuriyetçi mağlubiyetlerine yol açacak mı?
hesabın var mı? giriş yap