şükela:  tümü | bugün
 • yeni hedefi 305 metre olan rekortmen. kasım ayında yunanistan'da bu denemeyi gerçekleştirecekmiş.
  bugüne kadar 31 dünya rekoru kırmış.
 • şurada (bkz: #21235395) söylendiği gibi 214 metrelik no-limits dalışına ciğerlerinde hava olmadan başlamamıştır. hatta hiçbir serbest dalıcı bunu yapmaz, aksine dalışta ciğerlerindeki havanın basıncını biraz olsun arttırabilmek için gulping yaparlar.

  düzeltme: hayvan evladi seni aydınlattı beni sağ olsun. adam, daha derinlerde kulaklarını eşitleyecek havaya sahip olmak için ciğerlerindeki havanın bir kısmını daha sığ derinliklerdeyken (25-30 metre) bir balona ya da pet şişeye doldurup dalışa devam ediyor. bu sayede kulaklarını eşitleyecek harici bir hava kaynağına sahip olmuş oluyor.

  serbest dalıcıların, özellikle de no-limits kategorisinde en büyük problemlerinden biri kulak eşitlemek olduğu için uygulanan method gerçekten dahice. ama buna aida, iafd ya da free'nin izin vermiş olması da ilginç tabii.

  şurada bu işi plastik pet şişeyle yapıp nasıl 214 metreye indiğini görebilirsiniz.
 • bu adam verdiği plana göre önümüzdeki haziranda 1000 feet'e dalacak yani 305 metre. hem de nefes tutarak dalacak, öyle tüple falan değil. ondan önce 800 ve 900 feet'e dalacak. 20-30 ekim 2011 arası santorini'de bu dalışı yapmak için tasarladıkları sled ile denemeler yapacaklar. teknik ekibi falan var adamın. çok acayip işler. 300 metre hayvan gibi rakam ama sonuçta bu adamın 214 metresi var, o hayvan gibi rakam değil mi? 214'e inen adam 305'e ineceğim deyince ciddiye almalıyız. demek ki adam teorik olarak işi çözmüş, yapılabilir bir şey diyor.

  şimdi bu adam 214'e daldığında akciğerlerinde hiç hava yoktu, acayip radikal bir şeydi bu. bu dalışı da büyük ihtimal aynı şekilde olacak. 214'lük dalışta, kaç metrede ne kadar kaldığını hatırlayalım:

  total dive time: 4'24"

  16 seconds at 22 meter.
  74 seconds from 22 to 214 meter.
  54 seconds from 214 to 60m
  50 seconds from 60m to 9,5m
  54 seconds from 9,5m to surface`.

  7 seconds deeper than 214m
  20 seconds deeper than 200m
  53 seconds deeper than 150m
  90 seconds deeper than 100m

  highest speed reached going down 3,1m/s
  highest speed reached going up 4,0m/s

  toplam 4'24'' bu adam için oyuncak gibi bir süre, kendisinin 10 dakikaya civarı static apneası var. bu sled içinde tamamen statik olunduğunu da hatırlatalım. bu adam 100 ve 214 metre arasını inip çıkarken yani

  214-100=114
  114x2=228 metreyi 90 saniyede katetmiş ve bu tüm sürecin en hızlı kısmı. bir 100 metre daha, inmesi ve çıkması ile 200 metre olacak bu da neredeyse bir 90 saniye daha demek, sonra bunun satıha gelince dekomprasyonu var o da biraz ek süre gerektirecek toplamda 120 saniye desek 2 dakika eder o zaman toplam dalış süresi 6 dakikaları bulur. bu adam için hala kabul edilebilir bir süre. sınırlı bilgimle bunu öngördüm ama adam 305 diyorsa diyordur ve orada bizim bilmediğimiz kimbilir neler olacaktır.

  214 metrelik dalışı http://www.youtube.com/watch?v=lwaeh22v7he&nr=1

  aa oradaki o kola şişesi ne ki derseniz (bkz: denizin 150 metre derininde coca-cola içen adam)
 • olm herif 800 feet'e gidiyor anladım mı bu kez eqex de yok gibi gözüküyor. nasıl çözdü herif acaba o işleri?

  ausatmen und los!! herif line'a büyük bağlı, ölse de ölüsü gelir, onu da hemen adam ederler yukarıda canlanır gene.
  şimdi böyle saçmalıyorum ama çok büyük olay, bu mesela uzaydan dünyaya paraşütle atlamak, kutbu baştan başa geçmek, okyanusu yüzerek geçmek gibi değil. bu bambaşka bir şey. şu herif bunu yapsın acayip şeyler anlatçam size.

  http://www.facebook.com/…70183094926&type=1&theater
 • http://www.herbertnitsch.com/blog/j6/

  adamın ısınmaları 160 metreye falan. henüz sled'i test ediyorlar ve 160'lara iniyor (kadınlar no limit apnea dünya rekoru). rekor rahat gelecek gibi! muhterem eqex de orada tabii. sadece fotoğraflarda gözükmüyor.
 • olm adam vurgun falan yedi anladın mı, "nefesli delişde viüvgüün ölmeez" falan bunları artık geçiyoruz, zaten geçmiştik de, bir yerden aklınızda kalmıştır belki diye didim. facebook sayfasını güncelliyor bazı agalar, oradan aktarıyorum.

  ön bilgi: herbert santorini'de bir kızak yardımıyla 244 metreye nefesle dalacaktı, bunun için çalışıyordu ama yalan oldu evladım.

  14:35 : herbert felt unwell whilst ascending. on the surface he was conscious and communicating, and requested oxygen, following his standard decompression protocol. he went back to a depth of 6-9m with pure oxygen for approx. 10-15mins. upon resurfacing he still felt physically weaker than expected. the emergency chain was set in motion and herbert was taken to the airport of santorini from where he has now been flown to the naval hyperbaric chamber in athens. an update on herbert’s health and wellbeing is expected within 2-4hrs, and all further information will be made available as soon as possible.

  22:00 : the last information received from athens, is that herbert was conscious and speaking fluidly at the time he was taken to the hospital. he has been taken into the recompression chamber and is undergoing treatment. due to the nature of such treatment, which may ongoing for a few hours, we might not be able to provide further updates tonight.

  we expect to receive detailed information within tomorrow, friday june 7th before noon and will provide further update as soon as possible via the usual channels.

  herbert, his family and the team in santorini wish to thank all those who care about herbert's well being.

  sen süper bir kişisin baba seni çok sevdik. kelsin o ayrı. bir an önce iyileşmeli.

  http://www.facebook.com/…orld-champion/170183094926
 • bu adam ölümden döndü. aslında 1000 feet'e dalma projesini yakından takip ediyordum, kaza sonrası da bir kaç kez internetten okudum son durumu hakkında ama son zamanlarda ne yapar ne eder hiç bakmamıştım. az önce şans eseri bu videoya denk geldim. yoğun tedavi sürecinden sonra hayata dönmüş, hatta dalmış bile.

  http://www.redbullmediahouse.com/…ocumentaries.html
 • 20 nisan 1970 doğumludur.
  serbest dalış rekoru hala elindedir ve geçebilen olacağını da düşünmüyorum uzun süre. 214 metreye dalmış adam, daha ne yapsın? güneş ışınları bile 200 metreden sonra ilerlemiyor, zifiri karanlık ve kimbilir daha neler var orada.
  ben zıpkınla 8-10 metreye daldığımda vurgun yer miyim acaba diye korkarken, adam magma tabakasına girmiş neredeyse..
  saygı duyulmalı.