şükela:  tümü | bugün
  • herbert von karajan. berlin flarmoniyi, viyana devlet operasını ve la scalayı aynı anda yönetebilecek kadar yetenekli bir şefti
  • (bkz: karajan)
  • kendisi çalışmalar esnasında gayet güzel çalınırken orkestrayı susturup bir kemancıya akordunun bozuk olduğunu soyleyecek kadar kulağa sahip biridir..
  • hikmet simsek'in, pazar konseri programi vasitasiyla turkiye'de genis kitlelere tanittigi, muzik adami. 1908 yilinda (mozart'in da dogdugu yer olan) salzburg'da dogmus ve 1989'da yine ayni kentte olmustur. viyana muzik akademisi'ni bitiren karajan, 1950'lerden 1970'lere kadar avrupa'da bircok buyuk orkestrayi -hatta bizzat kendisi icin kurulan londra filarmoni orkestrasi'ni- yonettigi icin "avrupa'nin genel muzik direktoru" diye anilmistir.
  • 1933-1942 yılları arasında nazi partisi üyesi olmuştur. ancak, müzik konusundaki yeteneği bu konunun öne çıkmasını engellemiştir. ayrıca, avrupa birliği marşının düzenlemesini yapmıştır,
  • berlin'deki philharmonie konser salonu binasının bulunduğu sokağa ismi verilmiştir: herbert-von-karajan-str.
  • 5. ve 6. senfoni yorumlariyla, beethoven'dan haz etmeyen kisilere dahi bu bestekari sevdirmis sef.
  • salzburgun mozarttan sonra çıkardığı en büyük adam derler onun için.. ben de derim ki kendisi gelmiş geçmiş en egosantrik, egzantrik ve bilhassa karizmatik orkestra şefidir.. furtwanglerden devraldığı berliner philharmonikeri dünyanın en iyi orkestrası yapmıştır kendi zamanında.. karajanda olup da furtwanglerde olmayan şey (saç dışında y.n.) aslında klasik müzik ürünlerinin geniş halk kitleleri için tekrar çalındığı, üretildiği ve pazarlandığı yeni çağda talep edilen "star" orkestra şefi özelliğidir.. bu kavram içeriğinde "pozörlüğü" de barındırdığı için karajan parsayı toplamıştır 60lardan 80lere kadar: la scalada maria callasla çalışmış (ne çift ama!), metropolitanda ve uzun dönem sanat yönetmenliğini yaptığı salzburg festivalinde unutulmaz konserler vermiştir.. ayrıca fransız yönetmen henri-georges clouzot ile beraber birkaç konser filmi çekmişlerdir.. işte bu filmlerde kameralar simsiyah spor giyimli, gözleri kapalı ve trans halinde orkestrasını yöneten karajan imajını beyinlere kazımıştır.. berliner philharmoniker denince artık sadece karajan akla gelmektedir o dönemlerde.. o kadar ki berlindeki yeni orkestra binasını dizayn eden hans scharoun binanın merkezine konserlerde orkestra şefinin durduğu yeri oturtmuştur.. ona gıcık olanlar sonraları bu binaya "karajanın sirki" diyeceklerdir komik olduklarını zannederek.. müzik adamlığının dışında bir stara yakışır şekilde yaşamaktadır ayrıca: genç ve güzel bir eşi, avusturyada ultramodern bir çiftlik evi, formula 1 sürüş tekniklerini çalıştığı hızlı spor arabaları, motorsikletleri, ve aynı zamanda pilotluğunu yaptığı bir jet uçağı vardır.. görüldüğü üzere hazret hızlı yaşamıştır ama buna rağmen genç ölmemiştir.. yaşadığı tek ciddi kaza hayatının son dönemlerinde evinin çatısını onarırken -kem gözler yüzünden olsa gerek- düştüğü ve kendisini birkaç kez bıçakaltına yatmak zorunda bırakan olaydır.. fakat ne yazık ki 81 yaşındayken doğduğu yer olan salzburgta kalp yetmezliğinden beethovena komşu olmuştur yukarılarda bir yerlerde.. son söz olarak bence bu ikilinin birer posteri okullardaki bütün müzik odalarına konulmalıdır, malum hala imaj çağındayız..
hesabın var mı? giriş yap