şükela:  tümü | bugün
 • i thought it was you adli 70lerde yapilan en guzel sarkilardan birine imza atan yuce insandir `herbie hancock. headhunters gibi zamaninda esi benzeri olmayan 4 sarkilik bir album yapmistir ki buradaki chameleon kadar leziz funky bir parca daha omru hayatimda duyacagimi sanmam ki kendisi esasen jazza gönül vermis bir müzisyendir. boyle caliskan, boyle yetenekli, boyle sevimli, harikulade, yuce, sahane, helal olsun dedirtecek, süper, muhtesem müzik insanlari oldukca ne mutlu biz muzikseverlere. yasasin herbie hancock!
 • "tüm zamanların en büyük cazcısı" olabilecekken yanlış -ya da daha nesnel olalım, kişisel- tercihleri nedeniyle "tüm zamanların en iyi cazcılarından biri" olmuş caz piyanisti. belki ellilerde çok genç olup hard bop'ın içinde fazla yer alamadığı için, belki de klasik müzikle fazla haşır neşir olduğu içindir; ancak altmışların ilk yarısındaki efsanevi albümlerinin üzerine yetmişlerin başından seksenlerin ortalarına dek fusion adına gerek rock, gerek pop, gerek funk/dance - hiphop yapmış olması beni üzüyor.

  aslında farklı türleri biraraya getirebilmesi dahi olduğunu gösterir, ancak rockit gibi bir şarkıyı çıkaran adamın altmışlardaki takin' off, maiden voyage ve empyrean isles gibi albümlerini dinleyince; üstüne üstlük doksanlarda wayne shorter'la çıkardığı 1+1'ı dinlerken 'o eski tadı' alınca; bir de bu satırları yazan akustik caz (kısacası klavye -hatta herbie'nin bir dönem kullandığı keytar- yerine piano, bas gitar yerine kontrbass, elektro gitar yerine marimba ya da saksofon düşünün) bağımlısı -bu anlamda- geri kafalı bir adam olunca, hayıflanmadan edemiyorum.

  freddie hubbard'ın sky dive ve red clay'inde onu duymak iyi geliyor, her ne kadar akustik olmasa da. onsuz joe henderson albümleri bende şüphe uyandırıyor, ron carter hala yanında çalıyor; miles davis'in en sevdiğim albümü seven steps to heaven'da da piyanosuyla bize ulaşması büyük mutluluk.

  tüm zamanların en iyi modal caz piyanistlerinden biridir kendisi. hatta bill evans kendini post-bop meraklısı olarak tanımladığından beri; herbie hancock en iyisidir. ancak bu, kendisine kırgın olmadığım anlamına gelmiyor.
 • actual proof, sly, shiftless shuffle gibi benzersiz funk parçalara imza atmış mükemmel abimizdir, ayrıca 70'ler yeşilçam aksiyon zırvalarında duyduğumuz pek çok musıki kendisinin death wish soundtrack'inden alıntıdır.
 • abi, reyiz şimdi 75 yaşında. eğer mesela 90'ı devirse, kendisiyle kanka olabilmem için kısmetse 15 sene falan var.
  şimdi siz gülüyorsunuz bunu okuyunca ama hiç belli olmaz bakın, diyeyim buradan. bu arada da şunu dinleyin, afiyet olsun: https://www.youtube.com/…atch?v=2eqlkntlh2o&t=4m31s
 • 2015 yılında yeni bir albüm çıkaracağı ciddi ciddi konuşulmaya başlanan, yaşayan en büyük cazcı.
 • fusion severler mwandishi (1971) albümünü dinlesinler derim. randy brecker da harikadır orada.
 • head hunters albümü ile 1973'ün hakkını veren müzisyenlerden.
 • jazz ve funk türlerini harmanlayarak ortaya güzide eserler bırakan jazz piyanisti. quincy jones ile yaptığı take five düeti tavsiye edilir.
 • bu akşam java jazz festivalin'de izleyebileceğiniz üstad. youtube üzerinden kanlı canlı hem de.

  (bkz: java jazz festival)
 • dinlediğim old school şarkıları ile kulağımızın pasını sildi. aynı zamanda earth beat isimli parçası da kayıp kızlar filminin introsunu süslemiştir.