şükela:  tümü | bugün
 • herculaneum roma döneminde vezüv'ün yanında bulunan iki kenten biridir (herculaneum ve pompei). bu iki kent vezüv yanardağı tarafından yok edilmiştir. bu kentlerinin yerine şimdi napoli kenti var. herculaneum bir su kuyusu kazıcısının su bulacak diye antik bir tiyatronun içine düşmesiyle bulunur. bu antik kentin keşfedilmesiyle iktidardaki napoli aileleri bu kenti keşfedilen bölgelerini acımasızca yağmalar. daha sonraki yıllarda herculaneum unutuldu fakat faşist hükümet roma antikalarını korumak için büyük miktarda para ayırınca kazılar yeniden başlar.
  herculaneum bir tatil merkeziydi burada pompei'ye oranda daha çok soylu ve zengin kısım vardı. burası günümüzün lasvegas'ı gibi tatil ve eğlence merkezi idi. soylu ve zenginlerin rahat etmesi için herşey vardı; hamamlar, hanlar, içki hatta temizleyici dükkanları bile vardı. herculaneum'da hiç bir evde her hangi bir ceset bulunamadı. bunun üzerine bilim adamları herculaneumluların kaçmayı başardığına inandı ama herculaneum'un keşfinden 270 yıl sonra herculaneum limanındaki bir odada 1 tane ceset bulundu ve bunun ardında çorap söküğü gibi yüzlece ceset bulundu ve herculaneum halkının kaçamadığı anlaşıldı. herculaneumlular deniz yoluyla kaça bileceğini düşünerek limana koştu ama kaçamayacaklarını anlayınca limanın odalarına sığındılar ama ölümden kaçamadılar.
 • yanardağ patlamasında güvende olmak isteyen herculaneum halkı şehri boşaltmaya başladı. bir çoğu gemilere binip gitti ama diğerleri bu yanardağ patlamasını hafife aldılar ve bekledikleri şey sadece küçük bir depremdi, bu yüzden kaçmamayı ve evlerine yakın kalmayı seçtiler. geceyi geçirmek üzere kıyılardaki boş mahzenlere yerleştiler. saat 1 sularında insanlar uyurken yanardağ patladı ve kül ve duman 5 dakika içinde kıyıya kadar inip mahzendeki insanları kavurdu. oksijen olmadığı için yangın çıkmadı, fakat ısı çok fazla yüksekti ve insanların bedenleri tam anlamıyla buharlaştı, çok kısa sürede iskeletleri kaldı sadece. kemiklerinin rengi karardı. kül ve duman dalgasının ardından sıvı bir akıntı geldi ve herşeyi kapladı.
  herculaneum şehri bu akıntılarda yokoldu.
  evlerinin daha güvenli olduğunu düşünüp geceyi evlerinin bodrumunda geçirmeyi planlayan kişilerin sonu da kıyıda kalanlarınkinden farklı olmadı.
 • yunan mitolojisine göre kurucusu herkül olan şehir.
 • vezuv patladığı vakit lav ve taş yığını pompei şehrinin üzerine yağmıştır, burdaki insanların kaçmama sebebi burdakiler vezuv un diğer tarafında oldukları içindir. ancak bu tarafada rüzgarla birlikte küllerin ve dumanın esmesiyle, normalde avrupalı zenginlerin gözde tatil mekanı olan herculaneum bunların altında kalmıştır. pompei kadar meşhur olmamasının sebebi, kül yığının pompei den daha önce temizlenip, napolitanların orayı yerleşim yeri kullanmaya çok önceden başlamalarından dolayıdır. kalıntılar pompei deki gibi değildir.
 • bugün ki modern ismiyle ercolano
 • roma imparatorluğu'nda günlük hayatın gerçekte nasıl bir şey olduğunu merak eden varsa bbc'nin "the other pompeii: life and death in herculaneum" belgeselini ne yapıp edip bulmalı. bu konuda izlediğim en çarpıcı yapım olduğunu söyleyebilirim.
 • (bkz: ring lady)
 • yapılan yeni kazılarda millattan sonra 79 yılındaki vezüv patlamasıyla beyni camlaşmış insan kalıntılarının bulunduğu antik kent.
  kaynak 2 - tr, kaynak 3 - ing
 • missouri eyaletinde yaklaşık 4000 nüfusa sahip bir ilçe.

hesabın var mı? giriş yap