şükela:  tümü | bugün
 • street fighter serilerinde, bir ki$i oynarken digeri jeton atip single player oyunu boldugunde yazan unlem dolu ifade . bir cok oyunda bunun degi$ik versiyonlari kullanilmi$tir, halen de kullanilmaktadir .
 • oyuna kendini kaptıran kişi bu yazıyı gördüğünde şöyle bir döner ve jeton atan tipe manalı bir bakış* atar.
 • böyle durumlarda ilk roundda perfect yapan şahıs "hadi bu roundu sen al da, üçüncüde döverim seni!" karizması yapar karşıdakine. bir de karizma yapacam deken 3. roundu kaybetmek vardır ki ona sanırım göt olmak deniyor.
 • oyunu iyi bilen kişi için yeni çerez alarmı anlamına gelen cümle.
 • atari salonlarında eğer fazla ses yoksa (yani sabah çok erken ya da günün geç saatlerinde sadece siz varken) duyulan, insanı acayip gaza getiren sestir. aduket, aleksvu, or yu ken, budaa fayır gibi stret fighter nostaljilerden biridir.

  (bkz: geçmiş zaman olur ki)
 • cocukluk donemlerinde, bu opsiyon farkli bir $ekilde yorumlanirdi. jeton atip dugmeye bastiginiz an, ekran o an ki hali ile kalirdi ve buna cocuklar "fotograf cektirme" derlerdi. bir cocugun yanina jeton atip oyuna girmeye cali$tiginiz zaman "abi bi dakka horyuket cekerken bassana dugmeye, fotograf cektirelim" gibi bir istek dile getirirdi.
 • street fighter yüzünden beynimize kazınmış kalıptır. güzel güzel oyun oynarken hatta bazen daha ilk dövüşte elemanın teki gelir oyuna girerdi . kardeşim sen sokakta iki kişi kavga ederken araya dalıyon mu ? daliyorsan tamam gel gir oyuna. ben yolda kendi halimde yürürken al gardini diyip karşıma dikiliyor musun , yolda gelene geçene çelme takıyor musun? bunları yapıyorsan bu kadar psikopatsan gel gir oyuna öldür beni jeton da yansın oyundan zevk alamayayim. tamam bazi iyi niyetli arkadaşlar sorardı yanina girebilir miyim diye yok derdin geçer sırasını beklerdi efendi efendi. ama sırf bu habersizce jeton atip sırıtan adamlar yüzünden bizim atari salonlarında makinalar ikiye ayrılmıştı oyuncuya sormadan oyuna girilebilenler, oyuncuya sormadan oyuna girilemeyenler diye. sonuç olarak ilk tip makinalarda uzun sıralar oluştu kimse cesaret edemiyor ki diğerinde oynamaya. zaten diğerlerinin etrafında avcı gibi dolaşıyor diğerleri biri gelse de harcasam diye. şimdi bu adamlar büyüdü eşşek kadar adam oldu noob dediğimiz quitter dediğimiz adamlara dönüştü. o kadar adam oynarken oyundan çıkarken hadi ben kaçar diyip oyunun içine eden adamlar nerden geliyor sanıyorsunuz. zamanında bu adamları manyak mısın birader diyip toplumda dışladığımız için şimdi adamlar intikam alıyorlar.
  (bkz: 80 lerde çocuk olmak)