şükela:  tümü | bugün soru sor
156 entry daha
  • geçen seneki sundance film festivalinde büyük gürültü koparan hereditary, 70'li yılların the exorcist ve the omen gibi klasiklerini hatırlatan başarılı bir korku filmi. başarısını da büyük ölçüde yönetmen ari aster'in yarattığı o tekinsiz, o tedirgin edici atmosfere borçlu. filmi, altı ay önce bir sabah seansında, sinema salonunda tek başıma izledim ve itiraf ediyorum film boyunca birkaç kere irkile irkile etrafıma bakındığımı hatırlıyorum, bir "şey" mi var sağımda solumda diye...

    hereditary'yi beğendim ama daha fazla beğenmemi engelleyen bir şey varsa, o da tuhaf finali. şimdi burada spoiler vermeyeyim ama, ilmek ilmek ördüğü gerilimle iki saat boyunca seyirciyi avucunun içine alan film, son beş dakikada orjinalliğini yitirip, cinli şeytanlı başka filmlere özeniyor. aile içi meselelere odaklanan ilk bölüm, etkileyici görsel yapısı, müziği ve ses miksajıyla mükemmele ulaşırken, zayıf final ağızda buruk bir tad bırakıyor. ama yine de, henüz 30 yaşında olmasına rağmen son derece olgun bir sinema diline sahip ari aster bundan sonra yapacağı işleri merakla bekleyeceğim bir yönetmen olacak.
  • bok gibi film. niye izledim lan ben bu filmi amk.

    --- spoiler ---

    şimdi ben buraya neden çıktım ? niçin çıktım ? nasıl çıktım ? bunu izaha gerek yok. gördünüz yürüdüm çıktım. ama çıkmamış da olabilirim. çıkmışsam çıkmışımdır. çıkmamışsam çıkmamışımdır. görünen köy uzakta değildir. buraya çıktık da sonradan çıkmadık mı dedik ? bunlar bi takım uydurma laflardır. sahi ya ben buraya neden çıktım ? kim çıkardı lan beni buraya ?

    --- spoiler ---
2 entry daha