şükela:  tümü | bugün
  • genellikle eski türk filmlerinde esas kizin babacan tavirli yakinlari tarafindan, esas oglani cekistirirken kullanilan sevimli hitap sekli.
  • oguz aral tarafindan hala kullanilmakta olan nostaljik bir ucuncu kisiye hitap bicimi. bu hitap biciminin yogun kullanildigi zamanlarda, misal, iyi bir futbolcu icin "ulan herifcioglu ne top oynuyor bea" denirdi. ama hitaplarda zamanla yozlasti ve simdilerde ayni onerme "bu orospu cocugu ne top oynuyo be" olarak kullaniliyor ve bendenize de turklerin takdir ettigi insana kufretmesi diye baslik acmak dusuyor.
  • geçmişin tozlu sayfalarında ilk kez ihtihar meclisinde duyulmuş olması muhtemel sözlerdendir. o zaman hiçbir şey ifade etmemekle birlikte yirmi küsur yaşına gelindiğinde bir gece tuvalet ihtiyacını karşılayan bünyenin zihninde kelebek etkisi yaratır. nedir, herifçioğlu sözcüğünün çağrışımı, sonra da anlamı şimşek gibi çakar zihinde. ne yapılacağı bilinemez, demek bu yüzdenmiş tepkisi verilir. ardından sifon çekilir ve bölgeden uzaklaşılır.
  • göte girer mi girmez mi moderasyon nezdinde açıklığa kavuşturulmasını talep ettiğim ifadedir. hayır ibrahim tatlıses için "çok güzel söylüyor herifçioğlu" diyeceğim ama bilmiyorum ki bu da göte girer mi? çünkü burada "herifçioğlu" ile olağanüstü bir beğeniyi ifade etmek üzere kullanabileceğiniz sair küfürlü kelam arasında bir fark olmayacak.

yani nedir efendim? bu herifçioğlu ibrahim tatlıses'tir. çünkü çok güzel söylemektir bu ibrahim tatlıses. *

edit:

derdim moderasyonla değil, dizge iledir. yani moderasyon göte girip girmeyeceğine kendi karar veriyor değildir. bir nev'i refleks göstermektedir. ama, işte, elimden başka türlüsü gelmemektedir. yazık ki.
  • yılların eskitemediği, ağzımdan düşmeyen favori kelamım.
    bana cümle içinde "herifçioğlu yapmış" şeklinde kullanışlı gelen sözcük.
  • yani herifçinin oğlu. burada stratejik kelime herifçi oluyor. oğlancı gibi bişey mi mesela? oğlancılara verenin de herifçi olduğunu varsayarsak, bildiğin kallavisinden bir küfür oluyor bu.
  • son zamanlarda tekrardan popülarite kazandığını gördüğüm hitap biçimi. herifçioğlu deyince, sanki herifçi yani oğlancı olan kişinin oğlundan bahsediliyormuş gibi bir hakaret anlamı var. olsun. hoş bir deyim benim nezdimde. telaffuzu güzel.
  • etimolojik olarak ibnenin evladı ile aynı anlama çekilebilir bir kelime.
  • dort kafadarlar takimi serisinde bolca kullanilan eskimeye yuz tutmuas guzel kelimelerden biri.
  • murat menteş romanlarında fazlasıyla karşınıza çıkan mükemmel tabir.