şükela:  tümü | bugün
  • ilk dinleyisimde uzun sure, "bu kadar pesten soyluyorsa kesinlikle bir yerlerde acayip tizlere cikacak" diye umutla bekledigim, ama guvendigim dallari elime vermis, bezgin tavriyla icimi sıkmıs bir sarkidir. ayrica "ask boyleyse sevmeyin beni" cumlesi, sertab erener'in ruya'sindaki "eger sevda bu demekse, ben vazgectim, beni sevmeyin" kismini andirir.
  • herkes bilsin istedim, ne kadar çok özlediğimi, kadınım, bir sen bilme bunu. sen herkesin alt kümesi değilsin çünkü, gözlerinde küme küme yıldızlar, ben ancak küçük ayı, peluş, hani sana almıştım bir zaman bir yerlerde. herkes bilsin istedim bir sen bilme, üzülme diye, işten kovulduğum günün akşamıydı, elimde bir demet çiçekle gelmiştim, karanfil, seversin diye değil ucuz diye.
    sen bilme, bilsen, beni ne kadar çok üzdüğünü, giderken, gider miydin acaba, ama gitmeliydin işte. gittin, bilemeden , seni ne kadar sevdiğimi. neden söylemedim sana bugüne kadar, şimdi herkes bilsin istesem ne işe yarar ki. yara ki içimde gözlerinin adı.
    herkes bilsin istedim, kimse acır gözlerle bakmasın sana, sen bilme, mühim değil, ben seni hiç aldatmadım.
  • onuncu nesil çaylak.
  • kanımca intihar teşebbüsünü anlatan şarkıdır. "bak senin yüzünden intihar bile ediyorum, arkamdan 'aşk acısı çekerek öldü.' diyecekler." şekli.
  • artık kısa cümleler kuruyorum albümünden bir şebnem ferah şarkısı. sözleri şöyle:

herkes bilsin istedim
    nasıl sevdim ben
    herkes duysun istedim
    neye direndim ben
    neler gördü gözlerim
    neler duydum dinledim
    aşk böyleyse sevmeyin
    sevmeyin beni
    zaman dursun istedim
    bugün pes ettim ben
    her şey sussun istedim
    masal olayım ben

söz-müzik: şebnem ferah
  • aşk böyleyse hakkatten sevmeyin beni. çok sağolun her şey için ama bundan sonra kaldıramam ayrılığı. teşekkürler her şey için. (bkz: kafası güzelken entry girmek)
  • tam bir yol şarkısı.

şebnem'in çığlık çığlığa haykırdığı vokal tarzının tersine son derece dingin, mırıldana mırıldana derdini anlattığı harkulade şarkısı. kadınca sevmiş ve hayal kırıklığına uğramış olmanın içtenliğiyle kaptırırsınız kendinizi. dinlerken ne hüzün hissedersiniz ne de keder. sadece kabullenmişlik duygusu. şebnem de herşeyi olduğu gibi kabullenmiş hissini çok iyi verir sesiyle.
  • uzun zaman olmuş şebnem ferah dinlemeyeli. aklıma geldi bu, açtım. neresinde bağıracak diye diye bekledim, ben beklerken şarkı bitti, bağımadı. oh be... o şarkı ne güzel şarkı, onu söyleyen insan ne güzel insan.
  • attila özdemiroğlu'nun geçtiği şarkılardandır aynı zamanda...