şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diyanet işleri başkanlığı'nca aylık yayımlanan diyanet dergisinin mart sayısında yer alan çocuk istismarı ve ihmali konusundaki makalede yer alan önemli tespit.
  "çocuk ihmal ve istismarı" başlıklı makalede dinler ve kültürler arası ilişkiler daire başkanı sayın sema yiğit hanım efendi, şu noktalara dikkat çekiyor:

  "araştırmalar erkek çocukların da cinsel istismara maruz kaldığını ve istismarcıların çoğu zaman çevreden ve tanınan kişilerden olduğunu ortaya koymaktadır"

  "herkes istismarcı olabilir; istismarcıların yüzde 96'sı erkek ve çocuğun tanıdığı biridir. her yer istismar mekânı olabilir;asansör, sokak, bodrum, bir arkadaşın evi, boş inşaatlar, genel tuvaletler… ve maalesef sanal ortamlar. kendi bedenlerini tanımayı ve kendi güvenliklerini sağlamayı öğretelim yavrularımıza. ‘hayır' demeyi öğrensin çocuklarımız. bedeninin kendisine ait olduğu; o izin vermediği zaman bedenine, özellikle de mahrem alanlarına kimsenin dokunamayacağı; olumsuz bir durumla karşılaştıklarında yüksek sesle yardım istemesi, bağırması ve kaçması gibi eğitimleri çocuklara vermemiz hayati önem taşımaktadır."

  http://www.diyanetdergi.com/…cuk-ihmal-ve-istismari

  https://tr.sputniknews.com/…cocuk-istismari-raporu/
 • "kimin çocuk istismarcısı olacağını öngöremezsiniz" demeye çalışan, dilbilgisi kıt bir insan söylemi.