şükela:  tümü | bugün
  • bilen bilmeyen herkesin her konuda bilgi sahibi oldugunu iddia etmesinden bunalan birinin bu duruma getirdigi ince alayli elestiri... özellikle is cevrelerinde çok rastlanan bu insanlara "kardes, insanlarin loncalara ayrilarak uzmanlik alanlarina yönelmesinin üzerinden yüzyillar gecti.. artik herkes her meslegi ayni anda icra etmiyo... sen niye hala her boka gak guk edip karisiyon lavuk!" da diyebilirsiniz ama bu gereksiz uzun, yorar... "herkes her seyi biliyor" derken vurgulama son derece önemli, dikkat... önce emniyet... alay ettiginiz ya da elestirdiginiz belli olmazsa bu cümle yanlis anlasilir... takdir ettiginiz sanilabilir... önüne eklenen bir "masallah" etkiyi daha da artiracaktir... kolay gelsin...
  • gerçekten çok şey bilenler ile bilmemezlikten gelen insanlar kümesinin bileşimi bu evrensel kümeye oldukça yakınsar esasında. insanlar zannettiğinizden çok daha fazlasını biliyorlar genelde.
  • sanki herkes sütten çıkma ak kaşık bir ben açık düşmüşüm. dünyada grup yapan* tek kişi bensem, ben bu siktimin grubunu kimle yaptım allahaşkına? siktimini ülkesinin ikiyüzlü riyakar ahlakı. herkes her şeyi yapsın*, sadece günah keçileri* dövülsün.
  • bir taşa "quisque novit omnia" yazıp toprağa gömmek gerek. böyle bir latince atasözü eksik olmamalı.

    çok kadim bir hakikat. çok ilginç. hep karşımızdakileri cahillikle suçlarız, hep birilerine bir şeyler öğretmeye çalışırız, kimse hiç bir halttan çakmıyor diye veryansın ederiz. ama aslında hepimiz biliriz ki "herkes her şeyi biliyor." tek bilmediğimiz (daha doğrusu unuttuğumuz) hepimizin bu gerçeği bildiği gerçeği. hayat ne ilginç... insanoğlu görünüşte rasyonel ama aslında yürüyen bir psikoloji yoğuşması adeta.