• al bu sözü, bileğine dövme yaptır, gece gündüz gözünün önünden ayırma; öyle mübarek, öyle sahici bir tavsiye. hele de madden, manen fakirsen, git öte tarafta şövalyelik yap!
  • insan, özellikle gençlikte, bir davanın içindeyken, samimiyetle davasına inanıyor ve her şeyini o dava uğruna vermeye hazır hissediyorken, o davanın içindeki her bireyin kendi gibi hissettiği ve kendi zihniyetinde olduğu yanılgısına kapılır. bu yüzden hep "biz" der. "biz" başaracağız, "biz" yapacağız, "biz" bunu getireceğiz, biz, biz, biz..

gençlikten olgunluğa, yetişkinliğe geçiş süreci, işte tam o "biz"in gerçekdışılığını fark edip, ortada biz diye bir şey olmadığının, "ben"den başkasının sanrı ve toyluk algılarından ibaret olduğunun bilincine varılmasıyla başlar. bu bilinç insana yavaş yavaş gelir. ince ince işler zihne. reddetme aşaması vardır mesela, çok zaman kaybettirir insana. emek kaybettirir. işbu sebepten tamamen aydınlanma yaşandığında bir çok şey için geç olur. başlığa konu olan tavsiyenin ana teması da tam bu geç kalmışlıktır işte. birileri belki olayı zaten sahiplenmediğinden erkenden bırakıverir, kurtarır paçasını. olan samimilere olur. yavaş yavaş gelen bilinci bile kaypaklık mı ediyorum diye reddetmeye çalışan gayretlilere olur.

bu tavsiyeyi veren insana en azından bir kulak verin. sorgulamaktan kimse ölmez ama çıkmaz sokaklar ömürden, gençlikten yer.
  • ebeveyn nasihatı. "başını belaya sokma, çok güvendiğin arkadaşların bir de bakmışsın işler kötü gidince yok olmuşlar." mahiyetinde...
  • hayatın gerçeği budur.herkes kendini düşünür doğal olarak.herkes bişey uydurur sen orada uyduramazsan kabuğu soyulmuş bir muz kadar çıplak kalırsın.
  • yemin ediyorum en haklı söylem budur. bir ortamın, bir kişinin veya bir şeyin gazına gelip hareket etmeye gör hakikaten de olan sana oluyor ve öyle apışıp kalıyorusun. kurtlar sofrasında gaza gelmemek lazım. herkes çakal seni yerler.
    arka planda hep 'herkes kendini kurtarır olan sana olur' diye bir replik çalmalı şu hayatta.
  • doğrudur. insan gibi insan olursunuz. değer mi değer *
  • türkiye'de sosyal anlamda liberal görüşün aslında ne kadar derinlere işlediğini gösteren ebeveyn nasihati. bir yandan bunu söyleyip diğer yandan her şeyi devletten beklemek, kapağı devlete atmaya teşvik etmek ise büyük tutarsızlık.
hesabın var mı? giriş yap