şükela:  tümü | bugün
 • kimseye nasip olamayacak olgu.
 • herkesi sevmek felsefesinde olan bir sevgi kelebeginin, herkesi seven insanlarin dunyayi ele gecirmesi ve herkesin herkesi sevmesi sonucu olusacak sevgi yumagi seysinin ortasinda kaldigini dusledigi fantastik hayalin ana dusuncesini olusturan istek. herkesce sevilmek zorunda olmadigini anlamak suretiyle bu anlamsiz hayalden vazgececek ve kevase oldu hayal dunyam diyecektir bu sevgili sevgi pitircigi.

  (bkz: sevgi kusmak)
 • çizgi üzerinde yürüyüp, "hem ona dokunayım, hem buna" felsefesi güden arkadaşlara nasip olması kuvvetle muhtemel mertebe. bu arkadaşlar, bazıları tarafından (bkz: castro) "yavşak" sıfatı ile nitelendirilmektedir.
 • gerçekten "kendi gibi" davranarak mümkün olması zordur bunun. herkese mavi boncuk dağıtmak, biraz polyannacılık oynamak, ilkelerinden * * ödün vermek gerekir. zaten bütün bunların ötesinde öyle insanlar vardır ki onlar tarafından sevilmek hakaret kabul edilmelidir aslında. yüz vermediğiniz halde asılmaktan vazgeçmeyen o salak tip, sırnaşık arkadaş, alkolik komşu,vs.. "yok ben almıyım bundan. kalsın. " denir. dedirtirler.
 • utopyadir. sevginin yarısı sevenden, diger yarısı sevilenden kaynaklanir. en fazla kimse tarafından nefret edilmemek beklenebilir. egreltiotu buna guzel bir ornek te$kil ederler.

  not: gercek sevgi insanlarini haric tutuyorum, onlar evrenin sonundaki restoranda yemek yemegi bile haketmekteler.
 • hedefleyen, dustur belirleyen insanin tiynetinden ve olgunlugundan alabildigine suphe etmemizi saglayacak yegane motivasyon. hic bir insan "herkes tarafindan sevilmek" gibi bir ortak begeni havuzuna oynayacak kadar sahsiyetsiz olamaz, dahasi, olmamalidir. aksine herkes tarafindan sevilmek degil, sevdikleri tarafindan sevilmek, saydiklari tarafindan sayilmak gibi basit bir ulku ile hareket eden birey, herkesin "sevgisine" (ve dahi saygisina) mazhar olmadigi icin sevinecek, bundan memnuniyet duyacaktir.

  saygi, begeni, iltifat ve sevgi gibi ayricaliklar hak edene verilmesi gerektigi gibi, hak edenden beklenmesi gerekliligini dogururlar. ol sebepten inceden "sair burada kime seslenmis"i citlatayim: sevmiyorsaniz bir nedeni vardir, o nedenin sevmediginiz kisinin total karakteri ve degerleridir. konformizm ve populizm icabi sevmenizi, anlayip, taniyip, ayird edip de sevmemenize terch ederiz. bazen sevgisizlik birisine vereceginiz en mutlu edici hediyedir.

  tesekkurler.
 • sevmediği,saymadığı tarafından sevilmemek ya da sayılmamak çoğu zaman tavır içeren bir davranıştır.bu da öz güvenin ve o insanın bir şeyleri doğru yaptığının kanıtıdır.
 • imkansiz olmakla beraber bazi insanlarin inatla ugruna savastigi bir olgudur. hosgorulu olmak gibi guzel bir vasfin otesine gecip artik hastalikli olmaya baslamis insanlarin sahip olmaya calistigidir.
 • bir şeylerin anormal gittiğine delalettir. iyiler sevsin; kötüler sevmesin ki yaşanabilsin...