• üst edit: yorum yapanların çoğu türkiye'de yaşamıyor gibi bir hisse kapıldım. neden mi?
    1- sanki herkes evinin arka odasında dolar basıyor.
    2- sanki herkes istediği yerde iş bulup çalışabiliyor sanıyorlar.
    ek olarak öğrenci değilim.

https://twitter.com/…tatus/1332314158847680514?s=20
    online ders sırasında yaşanan tartışmada öğretim görevlisinin öğrenciye cevabı.
    yorum sizin..

tanım : bir öğretim görevlisinin sözleri

edit : kimseyi linç etmenize gerek yok. oturun doğru düzgün fikrinizi yazın.

edit 2: videoyu tam izleyin sadece başlığa takılmayın.
  • kesinlikle değil. ama her yerde işini iyi yapan insanlara ihtiyaç var.
  • üniversitelerde öğretim görevlileri, öğrenci işleri personeli, askerde uzman çavuşlar, hastanelerde sekreterler vb. bunlardaki hava atomu parcalayanlarda yok.
  • çok haklı bir söylem.

çok küçük bir azınlık eminim ki asgari düzeyde bir bilgisayar alamayacak durumdadır, bir öğrenci kredisinin aylığı ile 2. el video izletecek kadar laptop bulunabilir, bunca ay uzaktan eğitim oldu bir 500-600tl celeron işlemcili pc alamayacak kadar çaresiz kaç kişi var gözünüzü seveyim? bilgisayarım yok, kameram yok önermelerinin çözümü nedir? kamerasız girilen sınavda kopyanın allahı döner kamera olsa da döner ama daha iyi çözümü nedir onu da yazın bari, başka bir adamı bile oturtabilirsin o sınavın başına.

dersler uzaktan olmasaydı yurt parası, kira parası faturalar günlük otobüs ücreti yemek derken kaç bin tl çıkacaktı cebinizden?

bugün kaliteli üniversite mezunları bile doğru düzgün iş bulamıyorsa herkesin bir şekilde üniversite kazanıp bitirmesi yüzündendir maalesef. ülkede yeni mezunlara yaratılan istihdam belli bunun 20-30 katı kontenjanlar var artık ve çoğu kişi elini kolunu sallayarak mezun oluyor. bilgisayarın olmasın telefonun da olmasın dersi de geç kardeş zaten kopya gırla...

okuyabilmek için vardiyalı çalışan insanları görüp, kira, yemek, fatura derdi olmayıp evden derslere devam edecek kitlenin 500-600 liraya en önemli eğitim materyalini elde edemiyor olmasını samimi bulmuyorum.
  • tespit gibi tespittir. var mı kardeşim yasalarda böyle bir zorunluluk? yok.. ee neden algı kasmaya çalışıyorsun?

adam, üniversite yönetiminin kararı, herkes kamerayla girmek zorunda diyor. öğrenciler ise kopya çekemeyecekleri için ipe un sermeye çalışıyor.

biri de çıkıp ukala ukala "girmeyelim o zaman hocam" deyince hoca da durur mu? yapıştırmış işte cevabı..
  • <<<üst edit: spesifik olarak "herkes üniversite mezunu olmak zorunda değil" sözü doğrudur, katılıyorum. kaldı ki her şehre bir üniversite projesinin bizi ileriye değil geriye götürdüğü, zaman ve emek kaybından başka bir şey olmadığı; üniversite mezunu işsizler ordusundan, ülkeye katkılarının yok denecek kadar az olmasından, üniversitelerin hem kadrolaşma açısından hem inşaat sektörü hem de arazilerin değerlenmesi açısından tam bir rant kapası olmasından belli.

burada takıldığım nokta şu: bu sözü yüksek puanlı öğrenci alan bir üniversitede veya bölümde söyleyemezsiniz. odtü'de, boun'da, itü'de; tıpta, hukukta, mühendislikte bunu duymazsınız. bu sözün söylendiği üniversite ve bölümü ne kadar düşük puanlı öğrenci alıyorsa ve bahse konu hoca da orada görevliyse orantılı olarak o da düşük seviyededir çıkarımını yapabiliriz. öğrenciler için kullandığı ifade kendisi için de geçerlidir. sırf bilgisayar temin edemiyor diye üniversite okumayı ve mezuniyetini ona yakıştırmamak ancak akp döneminde iş sahibi olmuş bir akademisyene yakışırdı. maddi durumu yerinde olmayabilir, olsa bile bilgisayara ihtiyacı yoktur. neden külfet altına sokuyorsun bir de? bir kere bu üslup nedir, bu zorbalık nedir? hangi çağdaş ülkede, hangi medeni toplumda bu türden sözlere maruz kalırsınız? herkesi üniversite mezunu yapmaya çalışıp insanların meslek sahibi olmasını, dolayısıyla da üretimi baltalayan, akp'nin ta kendisiyken, gene akp sayesinde iş sahibi olmuş olan birinin akademiye yakışmayacak düzeysizlikteki üslubu, seviyesiz yaklaşımı kendi içinde çelişki barındırır. herkes hoca olmak zorunda değil ama sen de olmuşsun mesela. ama nasıl olmuşsun?

90 üstü puan alanların elenip 70 puanlıların mülakatla işe girdiği, akademisyen olduğu bu liyakatsizlik siteminde en çok da akp'nin "her ile bir üniversite projesi" ve bu projesi sayesinde öğretim görevlisi unvanını elde edenler sorgulanmalı; kişilerin üniversite okuma istekleri, hayalleri değil!>>>

tanım: her şehre üniversite açarak herkesin üniversite mezunu olmasını planlayan; hem her şehre bir üniversite projesiyle hem de bu üniversitelerde okuyan öğrenci sayılarıyla övünen akp'ye, erdoğan'a farkında olmadan muhalefet eden, akademik manada zavallı ama karakteren de zorba ve dayatmacı birisinin öğrencilere yönelik söylemi. kim bilir kendini ne sanıyor bu akademinin kapısından dahi girmemesi gereken soytarı!?
  • merak ettiğim şu; acaba öğrencilere derslerde kamera açacaklarını dair kvkk metnini okuyup kabul ettirdiler mi? eğer yapmadıysanız öğrenciyi kamera açın diye zorlayamazsınız. diğer konu ise herkes bilgisayar almak zorunda değil. hele ki şuan fiyatların uçtuğu bir dönemde herkes asgari koşulları sağlayamayabilir. bi hoca olarak bu yanlış bir söylem. bir de olayın başını dinlemek lazım. acaba öğrenciler hocaya neler dedi de adam bunları söylüyor? belki de kopya çekmeye çalışan öğrencilerden birisi.
  • hoca haklı ama mizacına ve konuşma tavrına acayip ayar oldum.
  • haklı olabilirsin, bence doğru argüman ancak ne yerinde ne de zamanında söylemişsin bunu. kamera açmaya elverişli durumda olmayanlar bana mail atsın deyip kim ne durumda öğrenmek çok mu zor?
    türkiyede insanlar kendi hayatını kazanmak için okuyor. kimse senin anlattığın dersin meraklısı değil. doğal olarak ekonomik yetersizlikle okuyor insanlar. mezun olduktan sonra binbir güçlükle boğuşacaklar zaten, çok mu zor amk bunu sorup çözüm üretmek? sadece telefonu olup da derse giren kıza özelden ailendeki başka birinin telefonunu kullanamaz mısın diye sormaya aklın ermiyor mu? bu gerçeği yüzlerine mi vurman lazım insanların. okumaymış, sen neden okudun?

edit: beyinsiz piç kuruları yeşillendirmesin. türkiyenin en iyi üniversitesinde böyle yapılıyor. kimisi suistimale açık demiş kimisi herkese ayrı muamele mi yapılacak demiş. sen böyle dedikten sonra sana mail atacak insan sayısı fazla olmaz. çözüm odaklı ve anlayışlı olduğunu gösterirsin. grup halinde herkesi karşına almamış olursun. en kötü kamera kapalı ve zor yaparsın sınavı. böyle muhabbete girmez madara da olmazsın.
  • linç etmeye geldim ama dinleyince vazgeçtim . hocanın söylemleri bu durumda doğru ama tavırları çok itici. ve yanlış. sadece başlığa bakıp değerlendirmeyin ses kaydını da dinleyin.
hesabın var mı? giriş yap