şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok pis bir durumdur. fakat, yıllarca ve yıllarca bu duruma alışıldıysa eğer, durumdan mazoşistçe bir zevk de alınır. gece kremi, gündüz sürülür. gündüz kremi, gece. sabah programları nedir bilinmez, akşam haberleri kahvaltı haberidir. hoş, garip, iyi, kötü... gider böyle.
 • bunun için okyanusun diğer yakasında yaşamak da yeterlidir çoğu zaman..mesela sevgiline günaydın der öyle yatarsın garip bir histir sahiden..sen uyandığında ise o çoktan günü bitirmek üzeredir..burada şair herkes kelimesi ile sevgiliye sesleniyor..**
 • oda arkadasi olacak nanemolla kahnemi uyandirmamaya dikkat etmek mecburiyetinde oldugum durumdur.
 • ikinci öğretim öğrencilerinin kaderidir. sabahın köründe karga bokunu yemeden uyanmaktansa ikindi vaktine doğru uyanmak elbette iyidir, güzeldir. fakat bu işin kötü yanı da buradadır. sabah erkenden kalkıp halletmeniz gereken bir işiniz olduğunda bu size çok ağır gelir. düşünün ki, sabah 7'de kalkmanız gerekiyor ve siz normalde sabah ezanından önce yatmıyorsunuz. böyle bir durumda ne yapacaksınız ki? hiç uyumayacak mısınız, 3-4 gibi "erken" mi yatacaksınız, yoksa saatlerce yatakta bir oraya bir buraya dönmeye razı olup 12'de mi yatacaksınız? hiç uyumasanız, ertesi gün ağır bir uykusuzluk çekeceksiniz. 3-4 gibi yatsanız, aldığınız uyku size yetmeyecek, tüm günü halsiz ve yorgun geçireceksiniz. erken yatmaya kalksanız, yatış kalkış saatlerinizin geriye kayması gibi bir ihtimal doğacak ki; bu da bir ikinci öğretim öğrencisinin istemeyeceği türden bir şey. gece 11'de eve gelip, 12'de yatağa girerseniz, kendi hayatınızı ne ara yaşayacaksınız?
  fakat sabahlamanın kendine has bir hazzı da vardır. belki çocukluktan kalma bir hasret, ya da yalnızlığa duyulan istek. fakat benim için bu, gün doğmaya hazırlanırken sokaklarda duyulan seslerdir: kesik kesik kuş sesleri, uzaklardan gelen tır, otobüs, otomobil sesleri ve bazen de rüzgarın o hafif uğultusu ve bu rüzgarda salınan ağaçların hışırtıları. hele bir de mevsim ilkbaharsa, bu tür anların tadına doyum olmaz.
 • bazen tarifi güç bir
  burukluk peydah eder.

  dışarıdan gelmeye başlayan o canlı sesler
  önce odadaki nesnelerin ruhsuzluğuna çarpar
  sonra yumuşak yataktaki dikenli düşüncelere değer.

  hani o lafın lafı açtığı,
  düşün bir diğerinden kaçtığı...
 • gece vardiyasından çıkan insanların yaşadığı durum.

  gece sabaha kadar çalıştıktan sonra istanbul trafiğini çek üstüne insan ve araba sesi eşliğinde uyu uyuyabilirsen.
 • mükemmel depresyon belirtisidir,beni biri 14:00 uyandırsın.