şükela:  tümü | bugün
  • cumhuriyet bilim teknik'in kapatilmasi sonrasinda yine orhan bursali tarafindan kurulmus olan bilim ve teknolji dergisi ve web sitesi. portal yayinda, dergi ise 1 nisan 2016'da cikacakmis.
    http://www.herkesebilimteknoloji.com/
  • birkaç ay önce kapatılan cumhuriyet bilim teknik dergisinin bir nevi devamı niteliğinde. 1 nisan 2016 tarihinde raflarda yerini alacakmış.

yazarlarının daha önce cumhuriyet bilim teknik dergisinde yazmış oldukları yazıları online olarak erişilebilecek şekilde web sitelerine aktarma imkânları da olursa içerik olarak en doyurucu web siteleri arasındaki yerini alır.
  • cumhuriyet bilim teknoloji ekibinin, cumhuriyet gazetesi yönetiminin dergiyi sudan bahanelerle kapatmasının ardından çıkarmaya başladığı dergi. ilk sayısı bugün itibariyle 3.5 tl satış fiyatıyla istanbul'da çıkmıştır, yarın diğer illere dağıtımı gerçekleşecekmiş. böyle bir yayını desteklemek gerek.
  • dijital abonelik sistemiyle okura sunulan dergidir ayrıca.

http://www.herkesebilimteknoloji.com/0-abonelik
  • alt başlığında eleştirel düşünce ifadesi geçmesi beni umutlandırmıştır, başarılar diliyorum.
  • dün itibariyle bayilerde haftalık karikatür dergilerinin yanında yer almaya başlamıştır. umarım okuyucu kitlesi genişler.
  • orhan bursalı ve tevfik uyar isimlerine güvenerek bir heves e-abone olup ilk sayıyı indirdim, ancak bu ilk sayı beklentilerimin altında kaldı. bursalı'nın yazdıklarından beklentim gençlere de yer verileceği idi, ancak gördüğüm kadarıyla yazarların yaş ortalaması yükselmiş bile olabilir.

bunun dışında eski cumhuriyet bilim teknoloji'nin neredeyse aynısı; onu sevdiyseniz bunu da seveceksiniz.
  • yeni haftalık bilim,teknoloji dergisi. ilgimi çeken her dergide olduğu gibi bu derginin de ilk sayılarını mutlaka edineceğim. haftalık olması günceli takip adına olumlu. fiyatının 3.5tl olması güzel.

içeriğe bakacak olursak bilgi adına umut verici fakat görsel için biraz daha özenilmesi gerekir diye düşünüyorum. köşe yazıları da biraz daha derli toplu olursa ömrü uzun olur.
  • ilk sayısının ilk yazısından;

"ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevi mirasım bilim ve akıldır...

benim türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse manevi mirasçılarım olurlar."

mustafa kemal
  • "bilim evrenseldir. bilimin evrenselliğini içselleştirdiğimiz ve evrenselliğine katılabildiğimiz ölçüde var olabileceğiz. şu "sentetik bakteri" olayı, dünya ve ülkemiz ve gelecek için ne anlam ifade ediyor, bunu düşünen ve bu gelişmenin sonuçlarına yönelik hemen organize olabilen toplumlar ayakta kalabiliyorlar! ne yazık ki dünya bu! bunu kavrayamayanlar, bir gelecek inşa edemiyorlar ve edemeyeceklerdir de! "

orhan bursalı