şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "vatan hainliği" nedir, ne değildir, kimler "vatan hainidir" gibi soruların ısrarla muğlakta bırakıldığı, "vatanseverliğin" birilerinin elinde araç haline geldiği ülkelerde yaşayan -ve genelde sağ ve sığ düşünceye- sahip insanların zihniyeti...tabi "sağ" denince üstüne alınmasınlar, sosyalist ülkelerde de -ne kadar sosyalistlerdi apayrı bir konu olmak üzere- iktidardakiler de aynı zihniyetin ağları ile örülmüşlerdi..

  bu zihniyetin başta olduğu ülkelerin enlemleri nedense hep aynı, düşüncenin önündeki paralel demirler de...insan merak ediyor "vatana bağlılık" nedir diye, türkeş gibi türkiye'de kazanıp ingiltere'deki bankalarda saklamak (ölünce çocukları arasında dava konusu olmak), çiller gibi amerika vatandaşı olmak mı diye...ya da şöyle bir bakıp olan bitene "aman neyse" diyip geçiveriyor...
 • (bkz: emin colasan)
 • vatan haini suclamasinin ne kadar agir bir suclama oldugunu kavrayamayan zihniyet. bu zihniyetin zekasi o kadar kittir ki iki karsit zihniyetin birbirlerine bu lafi dedigini bile duyarsiniz. tarih -ki yol gosteren odur- gercek vatan hainlerini ortaya cikarmistir her zaman. o yuzden kimse kimseyi yargilamasin, uzmesin. unutmayin ki mustafa kemal de bir zamanlar bu zihniyet tarafindan vatan haini olarak damgalanmis ve idami istenmisti.
 • chevy chase, colaturka reklamı yüzünden ülkesinde vatan haini ilan edildi. ...
  24 ekim 2003 radikal

  ingiltere'de yayımlanan the sun gazetesi, irak'ta savaşan abd ve ingiliz güçlerinden 'vahşiler' diye söz eden ve bütün arap ülkelerini bu güçlerle 'savaşmaya' çağıran işçi partisi glasgow milletvekili george halloway'i 'hain' ilan etti.
  akşam 2 nisan 2003

  a milli futbol takımı’nın kalecisi rüştü, "türkiye'de bir gecede vatan haini olmak ya da bir gecede milli kahraman olmak mümkün." dedi. rüştü, son bir ayda yaşadıklarının üzüntü verici olduğunu söyledi.
  zaman 2 haziran 2002
 • kendisi gibi düsünmeyeni vatan haini sanan, ya da fikir üretecegi yerde demagojiye yatan yasam birimi.
 • vatana ihanet içindedir.
 • uluslararası sularda yaşayan biri olabilir..
 • genelde sağ ve sığ düşünceye sahip insanların böyle bir suçlama misyonunu üstlenmiş gibi durmalarının sebebi şüphesiz ki sol düşünceli insanların devrim gibi sağ ideolojinin sistemlerini inanışlarını yıkmak isteyen bir fikre sahip olmalarıdır. onlarda kendilerine göre hakldırlar he deyip geçmek lazım biryerden sonra.