şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herkesin bildiği sır godot'yu beklerken baş gösterebilir.
 • sesu vardır, yılların eskitemediği sir ağda.

  (bkz: sir ağda)

  bir de sir alex ferguson vardır, yılların eskitemediği bir diğer değer.

  (bkz: sir alex ferguson)

  bir de bendenizin mal olduğu sırrı vardı, iş bu entry ile herkes öğrenmiş oldu sanırım. saygılar. esen kalın!
 • (bkz: üç maymun)
 • dersim/tunceli hakkında şükrü aslan'ın editörlüğünde 2010 yılında iletişim yayınları tarafından yayınlanmış kitap.

  herkesin bildiği sır: dersim adlı kitabın tanıtım yazısı şöyle.

  bir eski öyküdür bileceksiniz

  masallardan kalmıştır dersim
  ülkemin ortasında gizli
  yanık bir türküdür dersim
  yıl otuz sekizdi dağlarda
  iri ceviz ağaçları ve atım vardı
  belki bir gökyüzü savaşçısıydım
  bir arpa ekmeği kadar sıcaktı
  toprağım, karım ve çocuklarım
  oysa soğuk bir kuştur
  parıldar süngü
  bana niçin uzaksın düşündün mü?
  kurda kuşa dostluğumu
  düşündün mü?
  bu sularda ölüm bile güzel
  sen hiç kurşunların anlamını düşündün mü? yıl otuz sekizdi dağlarda iri ceviz ağaçları ve atım vardı güneş ve sular ülkesinde orda orda ki eski bir öyküdür dersim
  kemal burkay

  tunceli’nin hakiki/otantik adı dersim, artık daha sık telaffuz ediliyor.
  dersim adının değiştirilmesine, dahası yasaklı bir kelimeye dönüşmesine yol açan 1938 kıtali, bir zamandır türkiye’nin gündeminde. sadece coğrafyasıyla değil, özel kanunuyla, onyıllardır süren tedbirlerle “kapatılmış” dersim, herkesin bildiği bir sır, aslında.

  şükrü aslan’ın hazırladığı kapsamlı derlemede, tunceli’nin/dersim’in sadece acılı tarihine değil, toplumsal yapısına, ekonomisine, ekolojisine, etno-dinsel mirasına, diline, müziğine, kültürüne, almanya’daki dersim diasporasına ilişkin yazılar da yer alıyor. gündelik hayata ilişkin canlı gözlemlerle, tunceli’de “büyümenin” ve nüfus cüzdanında “tuncelili” yazmasının anlamı üzerine tanıklıklarla birlikte… hüseyin ağuiçenoğlu, muzaffer akın, alişan akpınar, mikail aslan, şükrü aslan, imran ayata, sezen bilir, serhat bozkurt, kemal burkay, sema buz, hıdır eren çelik, yücel demirer, namık kemal dinç, ali ekber düzgün, fuat ercan, harun ercan, serkan erdoğan, gülsün fırat, sabır güler, ali haydar gültekin, azat zana gündoğan, zeliha hepkon, hüseyin irmak, mesut keskin, muzaffer oruçoğlu, m. ali sağlam, dilek soileau, bahar şimşek, cemal taş, volga hüseyin sorgu tekinoğlu, beyza üstün, sibel yardımcı, özkan yıldız, murat yüksel’in katkılarıyla…
 • şafak pavey'e göre uludere katliamıdır.

  link

  --- spoiler ---

  uludere olayının sırrı; pkk’nın 3 yöneticisinden biri olan fehman hüseyin isminde gizlidir. kudrete doyamayan hükümet; 1999 yılında abdullah öcalan’ın yakalanmasıyla dsp’nin kazandığı siyasi zaferin benzerini hesaplamış, kürtlerle barışa mecbur kalmadan iktidarını perçinleyeceğini hayal etmiştir. bu büyük zafere ait bilgi ve emirlerin doğrudan başbakan tarafından yönetilmediği ihtimali sıfırdır.

  kasım 2011’de; “fehman hüseyin’in sınır bölgesine yakın bir yerde olduğu” istihbarat bilgisi hükümettedir. dolayısıyla risk alınmış, içlerinde fehman hüseyin’in olduğu sanılan ve kaçakçı olduğu bilinen gruba bütün riskler göze alınarak atış emri verilmiştir. hükümet, on gündür izledikleri yol için hâlâ “biz kaçakçıların gittiğini görmedik” diyebilir mi?

  --- spoiler ---
 • (bkz: dersim)
 • sır değildir.
 • (bkz: truman show)
 • herkesçe bilinen ama insanların açıkça dillendiremediği olaylar, durumlar için kullanılır.